Cesta: Tipy PPK / Prohnutý monitor s rozlišením 4K


Philips 328E1CA

Prohnutý monitor s rozlišením 4K

Pro pohodlnou práci s počítačem je zásadní kvalitní monitor. Pokud na jeho ploše zobrazujete najednou více programů, pak uvítáte velkou zobrazovací plochu a také vysoké rozlišení obrazu.

Přesně takové parametry nabízí monitor Philips 328E1CA, u kterého výrobce navíc stanovil příznivou cenu 9 790 Kč. Za ni získáte monitor s velkým, 31,5palcovým displejem, na kterém se zobrazuje obraz v rozlišení 3 840 × 2 160 bodů (označovaném jako 4K, případně jako ultra HD).

Displej má matný povrch a prohnutý tvar, díky němuž má uživatel pocit, že ho obraz obepíná. Jen je zapotřebí počítat s tím, že takto velký monitor je zapotřebí umístit v dostatečné vzdálenosti od očí. Pokud tímto monitorem nahradíte např. monitor 24palcový (jako v našem případě), můžeme z vlastní zkušenosti potvrdit, že na takto větší monitor je vhodné se dívat z větší dálky.

Vysoká svítivost displeje

Díky tomu, že je displej založen na technologii VA, nabízí velké zorné úhly a také vysokou svítivost. My jsme při běžné práci nastavovali jas displeje na velmi nízké hodnoty, aby obraz příliš nezářil. V takovém nastavení se příkon monitoru pohyboval kolem velmi nízkých 20 W. Za jasného dne a za zvýšení jasu jsme naměřili příkon 31 W a jako maximum jsme zaznamenali hodnotu 44 W. To jsou na takto velký monitor s vysokým rozlišením chvályhodné výsledky.

Chválíme také pěkný vzhled, který zvýrazňují velmi úzké kraje displeje (po stranách a u horního okraje jsou široké pouze 8 mm), a líbil se nám také minimalistický podstavec, který ale neumožňuje výškové nastavení displeje. Displej lze pouze naklánět směrem dopředu a dozadu.

Portová výbava

Pro připojení k monitoru jsou v zadní části připraveny dva porty HDMI 2.0 a jeden vstup DisplayPort 1.2. Ve výbavě jsou také dvě 3,5mm zvukové zdířky jack, takže k monitoru lze připojit externí reproduktory či sluchátka. Reproduktory o výkonu 6 W má tento monitor vestavěné. Na zadní stěně jsou rovněž otvory pro připevněnění monitoru na držáky standardu VESA.

Menu monitoru komunikuje s uživatelem česky a pro jeho ovládání slouží čtyři tlačítka, umístěná u pravé strany spodního okraje. V menu můžete kromě jasu a kontrastu upravovat také ostrost obrazu, aktivovat režim LowBlue pro eliminaci vyzařování modrého světla (k dispozici jsou 4 úrovně) nebo si vybrat z přednastavených zobrazovacích režimů. K dispozici jsou herní profily označené jako FPS, závodění, RTS a hráč 1 a hráč 2.

Proč koupit:

Zobrazovací plocha monitoru Philips 328E1CA s prohnutým displejem poskytuje výborně ostrý obraz v rozlišení 4K a přitom má tento monitor příjemně nízkou spotřebu energie.

Hodnocení

+

velká zobrazovací plocha, vysoké rozlišení obrazu, vysoký jas, nízká spotřeba energie

nemá výškově nastavitelný podstavec

 

Parametry

Cena: 9 790 Kč

Poskytl: Philips

Web: www.philips.co.uk/c-m-pc/monitors

Displej/rozlišení: 31,5", matný, prohnutý, VA / 3 840 × 2 160 bodů

Jas: 250 cd/m2

Kontrastní poměr: 2 500 : 1

Úhly pohledu (vodorovně/svisle): 178° / 178°

Doba odezvy: 4 ms

Videovstupy: 2× HDMI 2.0, DisplayPort 1.2

Další výbava: reproduktory

Naměřená spotřeba – běžný provoz / max.: 31 W / 44 W

 

Tvorba www stránek