Cesta: Tipy PPK / Prohnutý herní monitor


AOC AG322QC4

Prohnutý herní monitor

Výrobci monitorů věnují velkou pozornost hráčům her a dokladem toho je také 31,5palcový model AOC AG322QC4. Ten v porovnání s běžnými monitory nabízí zejména rychlejší obnovovací frekvenci pro přesné zobrazení rychlých scén. Martin Semrád

Konkrétně v tomto případě je obnovovací frekvence 144 Hz a krátká je také doba odezvy (4 ms). Díky tomu tento monitor dokáže s vysokou ostrostí zobrazit i rychle se pohybující objekty a bude zajímavý i pro hráče her. Na velkém displeji s matným povrchem se zobrazuje obraz v rozlišení 2 560 × 1 440 bodů a displej má prohnutý tvar – uživatel má tak pocit, že ho obraz obepíná.

Díky tomu, že je displej založen na technologii VA, nabízí velké zorné úhly a také vysokou svítivost. Bez zajímavosti nejsou ani velmi úzké kraje displeje (po stranách a u horního okraje jsou široké pouze 9 mm) a velmi se nám líbil netradičně provedený podstavec, který umožňuje výškové nastavení displeje v rozsahu 11 cm. Displej nelze otočit do pozice na výšku, ale to od herního monitoru (a navíc s prohnutým tvarem) nikdo neočekává.

Bohatá výbava

Pro připojení k monitoru jsou v zadní části připraveny dva porty HDMI, dva vstupy DisplayPort a analogový vstup D-Sub. Nechybí ani dvojice portů USB 3.0, z nichž jeden slouží i pro dobíjení mobilních zařízení. Ve výbavě jsou také dvě dvojice 3,5mm zvukových zdířek jack, takže k monitoru lze připojit externí mikrofon, reproduktory i sluchátka. Ta si můžete odložit na výklopné raménko u pravého okraje monitoru.

Velmi pohodlné se ovládá menu monitoru. To s uživatelem komunikuje česky a pro jeho ovládání můžete použít minijoystick, umístěný uprostřed spodního okraje, nebo externí panel s osmi tlačítky. V menu můžete z přednastavených zobrazovacích režimů vybrat režim „standardní“, „text“, „internet“, „hra“, „film“ a „sport“. V herním nastavení můžete v režimu „hra“ určit typ hrané hry (FPS, RTS a závod). V menu je i položka pro ztlumení modrého světla nebo pro nastavení herních barev a ovládání stínů.

Z designového hlediska zaujme podsvícení spodního okraje a světelné pruhy v zadní části monitoru, které slouží k vytvoření ambientního osvětlení. To může mít barvu červenou, modrou nebo zelenou a nastavit můžete také jeho intenzitu, příp. jej zcela vypnout.

Spotřeba energie

Na takto velký monitor jsme naměřili příznivou spotřebu energie. Ta se v běžném provozu pohybuje okolo 31 W, při nastavení maximálního jasu displeje jsme naměřili příkon 57 W. Při hraní her oceníte také dostatečně výkonné reproduktory (2× 5 W). Ty hrají hlasitě, ale chybí jim kvalitní podání hlubokých tónů. Je také škoda, že nastavení hlasitosti je ukryto v menu a není přístupné pomocí vyhrazeného tlačítka. Nicméně vzhledem k tomu, že model AOC AG322QC4 je monitor určený k hraní her, jeho ozvučení je nadstandardní.

Proč koupit

Herní monitor AOC AG322QC4 s prohnutým 31,5palcovým displejem zaujme neotřelým vzhledem a ambientním osvětlením.

Hodnocení

+

velká zobrazovací plocha, výškově nastavitelný podstavec, zajímavý vzhled, externí ovladač menu, porty USB 3.0

nastavení hlasitosti je ukryto v menu

Parametry

Cena: 12 490 Kč

Poskytl: AOC

Web: www.aoc-europe.com/cs

Displej/rozlišení: 31,5", matný, prohnutý, VA / 2 560 × 1 440 bodů

Jas: 400 cd/m2

Kontrastní poměr: 3 000 : 1

Úhly pohledu (vodorovně/svisle): 178° / 178°

Doba odezvy: 4 ms

Obrazové vstupy: 2× HDMI 2.0, 2× DisplayPort 1.2, D-Sub

Další výbava: 2× USB 3.0, reproduktory (2× 5 W), výklopné raménko na sluchátka

Naměřená spotřeba – běžný provoz / max.: 31 W / 57 W

 

Tvorba www stránek