Cesta: Tipy PPK / Multimediální centrum QNAP


Multimediální centrum

Jednodiskový domácí NAS server QNAP TAS-168 můžete využít jako samostatný počítač s operačním systémem Android. K monitoru nebo k televizoru jej lze připojit prostřednictvím rozhraní HDMI.

Elegantní černobílá plastová skříňka tohoto serveru je orientována na výšku a tento 19 cm vysoký kvádřík s podstavou o rozměrech 6 × 12,5 cm nezabere moc místa. 

Dostatečný výkon zajišťuje dvoujádrový procesor ARM ve spolupráci s 2GB operační pamětí. K dispozici má rovněž 4GB paměť typu flash – v této paměti je nainstalován tabletový operační systém Android 4.4.4.

Montáž bez nářadí

K instalaci disku nepotřebujete ani šroubovák. Šroubek, který ze spodní strany brání otevření skříně, lze snadno odšroubovat rukou a 3,5“ disk se po vložení do plechového rámu zafixuje pomocí plastových lištiček, které mají na místě standardních šroubků malé trny. Montáž je tedy snadná, jen nesmíte zmíněné lišty zaměnit (vypadají stejně, ale nejsou souměrné). 

Ovládání – Android i QTS

Při práci se serverem jako s počítačem vám sice stačí přiložený jednoduchý dálkový ovladač, ale ten je určen spíš pro přehrávání multimédií; budete-li se snažit pomocí tohoto ovladače ovládat kurzor myši nebo zadávat texty, zjistíte, že to není pohodlné. Pro plnohodnotnou práci s počítačem doporučujeme připojit k serveru klávesnici a myš. Vzhledem k přítomnosti čtyř portů USB 2.0 to není žádný problém.

Po připojení serveru k televizoru a k síti (síťový kabel je přiložen, videokabel HDMI si musíte dokoupit) a po zapnutí serveru se spustí průvodce nastavením systému Android. V prvním kroku zvolte češtinu a dál je to už snadné – po několika krocích můžete začít počítač používat. Přihlásíte‑li jej ke svému účtu u služeb Googlu, můžete do něj nainstalovat své oblíbené aplikace z obchodu Google Play, podobně jako do tabletu s Androidem. Díky aplikacím Qfile, Qmusic, Qphoto a Qvideo můžete přistupovat k souborům uloženým na disku. V serveru je rovněž předinstalována aplikace KODI, jejímž prostřednictvím můžete prohlížet fotografie a přehrávat hudbu a filmy ze souborů uložených jak kdekoli v rámci vaší domácí sítě, tak na internetu. Nainstalovat si však můžete libovolný jiný přehrávač. Server podporuje videovýstup v rozlišení ultra HD (4K).

Operační systém QTS 4.1, který se v serveru stará o ukládání dat a o jejich sdílení, lze ovládat z libovolného počítače připojeného k síti, a to prostřednictvím internetového prohlížeče. Na vyhledání serveru v síti doporučujeme použít bezplatný program Qfinder. Systém QTS má přístup i k datům, jež na disk uložíte při práci s Androidem, a platí to i opačně.

Server lze ovládat i vzdáleně (přes internet), a to díky cloudové službě myQNAPcloud.com. U této služby si můžete zřídit bezplatný účet a server k tomuto účtu připojit. Pomocí příslušných mobilních aplikací lze server a uložená data spravovat i z chytrého telefonu nebo z tabletu připojeného k internetu.

Cena s DPH (bez disku): 5 490 Kč

Dvoudisková verze

Chcete-li svoje data ochránit pro případ havárie disku, připlaťte si 800 Kč za dvoudiskovou verzi tohoto serveru. Model TAS‑268 má dvě pozice pro disky a při použití dvou disků lze nastavit automatické zrcadlení jejich obsahu (tzv. diskové pole RAID 1). V takovém případě se datům nic nestane, jestliže se jeden z disků porouchá. Stejná data jsou totiž na disku druhém. Pak stačí porouchaný disk vyměnit za nový, data se na něj automaticky zkopírují a opět máte dvě kopie. Pravděpodobnost, že havarují dva disky najednou, je velmi malá.

Proč koupit: Díky operačnímu systému Android můžete do tohoto serveru nainstalovat spoustu aplikací, které jste zvyklí používat v tabletu, a přehrávat filmy i internetová videa na televizní obrazovce.

Ivan Heisler

 

 

 

 
  • .
  • .

Tvorba www stránek