Cesta: Poradna / Word: násobení ve tabulce


Je možné násobit ve wordovské tabulce? (Prohlédla jsem si všechny funkce, ale součin nebo něco podobného jsem nenašla.) A pokud ano, jak na to?

Tabulka ve Wordu umožňuje jednoduché výpočty, ale pozor: Na rozdíl od tabulkového procesoru editor Word nepřepočítává automaticky tabulku při změně hodnoty, je třeba to provést ručně pro každý vzorec zvlášť!

Každá tabulka Wordu má svou adresu. Sloupce jsou označeny písmeny A, B, C, ..., řádky jsou označeny čísly (1, 2, 3, ...). Každá buňka je označená písmenem sloupce a číslem řádku (levá horní buňka je tady označena A1). Některé funkce vyžadují zadání parametrů (argumentů). Pravidla pro zadávání jsou stejná jako u Excelu. Je-li argumentů více, oddělujete je středníkem (A1;B3;C8), potřebujete-li zadat souvislou oblast, zapište adresu levé horní a pravé dolní buňky této oblasti a adresy oddělte dvojtečkou (A1:B3).

Word nabízí několik funkcí, které můžete využít, nebo si můžete vytvořit vlastní vzorec. Pro vložení vlastního vzorce (případ násobení) postupujte takto: Klikněte do buňky, do které chcete vzorec vložit. Z nabídky Tabulka vyberte příkaz Vzorec. Zobrazí se dialogové okno Vzorec a v něm smažte obsah pole Vzorec tak, aby zde zbyl pouze znak =.  Za tento znak zapište svůj vzorec. Budete-li chtít násobit hodnoty v buňkách A1 a A2, pak bude celý text vypadat takto: =A1*A2. (Poznámka: operátor pro násobení je * [hvězdička], operátor pro dělení je / [lomítko].) Je-li třeba, nastavte formát čísla. Po kliknutí na tlačítko OK se funkce vloží do tabulky.

Do buňky tabulky je nyní vloženo pole se vzorcem. Když změníte hodnotu v buňce A1 nebo v buňce A2, Word vzorec nepřepočítá. Pro jeho přepočet je třeba kliknout na výsledek výpočtu pravým tlačítkem myši a z místní nabídky vybrat příkaz Aktualizovat pole. Je-li v tabulce více polí, je třeba aktualizovat každé pole zvlášť.
Máte-li tu možnost, je lepší vytvářet tabulku jako tabulku Excelu. V tom případě máte k dispozici výpočetní možnosti tabulkového procesoru. Tuto tabulku vložte do wordovského dokumentu pomocí nástroje Vložit tabulku Microsoft Excel – najdete jej na panelu nástrojů Standardní.

Tvorba www stránek