Cesta: Poradna / UPS pro domácnosti


Měl bych pár dotazů/podnětů ohledně záložních zdrojů. Prodejce mi doporučil zdroj APC 800 VA za cca 5 000 Kč, což je celkem hodně a při větším počtu počítačů v domácnosti neúnosné. Na obalu jsem zjistil, že pro standardní PC a LCD monitor je doba provozu cca 45 minut, což je zbytečně dlouho na to, abych PC při výpadku proudu jen v klidu vypnul. Možná by čtenáře zajímalo, jak „velký“ zdroj si pořídit. Dále – na faktuře je text, že běžná životnost akumulátoru je cca 6 měsíců, což je podle mě dost málo. Myslíte si, že potom bude kapacita nulová, nebo bude stačit (třeba za rok) na provoz cca 5 až 10 minut? Dá se zjistit kapacita akumulátoru nějakým programem? Je z hlediska provozu a životnosti lepší nechat záložní zdroj pořád v síti, nebo jej  třeba občas vypnout?

Z osobní zkušenosti mohu doporučit produkt APC Cyberfort, který se vyrábí ve dvou verzích – s kapacitou 550 VA a s kapacitou 700 VA. Cena tohoto produktu se pohybuje kolem přijatelných  2 300 Kč (resp. 2 600 Kč). Zařízení má osm zásuvek: čtyři jsou chráněny proti přepětí a zálohovány z akumulátoru (můžete tak k záložnímu zdroji připojit počítač, monitor a třeba i externí pevný disk) a další čtyři obsahují ochranu proti přepětí (využijete je pro připojení tiskárny a podobných zařízení). Tento záložní zdroj přesně splňuje požadavky domácího uživatele – udrží počítač v běhu několik minut až asi půl hodiny. To bohatě stačí na běžné napěťové výkyvy sítě i na krátkodobé výpadky a při dlouhodobějším výpadku to poskytne dost prostoru k bezproblémovému ukončení práce.

Co se životnosti baterií týče, mám pro vás potěšující zprávu. Toto zařízení (resp. jeho starší verzi) používám bez přerušení a bez jakékoliv výměny akumulátoru už více než pět let a zařízení stále pracuje stejně spolehlivě. Udávanou životnost považujte tedy (u všech záložních zdrojů) za minimální zaručenou – skutečná životnost  je mnohem delší, alespoň při používání v domácnosti. Navíc jsou tato zařízení vybavena elektronickými obvody, které řídí optimální nabíjení a vybíjení akumulátoru a zároveň kontrolují jeho kapacitu. Od uživatele se tedy nevyžaduje žádná spolupráce: zařízení připojíte do sítě, zapnete a dále se o něj nestaráte. Kapacita všech akumulátorů se léty a častým používáním snižuje, ale v případě záložních zdrojů u běžných počítačů je tento proces velmi zdlouhavý, a  navíc jak jsem již naznačil, zařízení si samo hlídá, zda má akumulátor dostatečnou kapacitu (pokud klesne pod určitou mez, ohlásí tento fakt uživateli – obvykle nějakým akustickým signálem a/nebo rozsvícením chybové kontrolky).

Tvorba www stránek