Cesta: Poradna / Software / Zaseknutí počítače při kompresi


Při kompresi filmů, ať používám jakýkoliv program, se počítač buď zasekne, nebo samovolně restartuje. Je přitom lhostejné, jestli provádím kompresi z DVD, nebo z pevného disku. Při jiné činnosti se ale nic takového neděje. Podotýkám, že když film není nutné komprimovat, kopírování na disk – ať už pomocí systému Windows, nebo přes program Decrypter – a následné vypalování proběhnou bez problému. Myslel jsem si, jestli to není zatížením počítače nebo malou operační pamětí (512 MB), ale když spustím obě mechaniky a k tomu ještě nějaký program, pak se to nestane. Čím by to mohlo být?

Asi vás příliš nepotěším, ale původní odhad – tedy že problém způsobuje vysoká zátěž počítače – je podle mě naprosto správný. Je třeba uvědomit si, že  komprese filmů je pro počítač velmi náročná záležitost, při které jsou komponenty vytíženy naplno. Oproti tomu běžný provoz programů nebo třeba kopírování velkého množství dat tak velkou zátěž nezpůsobí. (Například vypalování DVD vysokou rychlostí zatěžuje pevný disk, vypalovací mechaniku a řadiče „po cestě“ mezi nimi, ale procesor  a operační paměť se prakticky „poflakují“ a nemají co dělat.)

Podle toho, jak chování počítače popisujete, vypadá to na špatné chlazení. V počítači jsou vestavěny ochrany proti přehřátí, které jej po překročení určité teploty restartují či vypnou, občas dojde k „pouhému“ zaseknutí. A vysoká zátěž počítače způsobuje, že komponenty mají vyšší příkon, a tím pádem se i více zahřívají. Bylo by tedy vhodné zkontrolovat, zda jsou všechny ventilátory uvnitř počítače funkční, zda pasivní chladiče nejsou obaleny prachem (to je izoluje a nefungují pak dobře), a pokud ano, vyměnit chladiče za kvalitnější kusy.

Tvorba www stránek