Cesta: Poradna / Software / Různé verze a aktualizace / Mám používat zkušební verzi programu?


Chtěl bych se zeptat, jestli je lepší (a také bezpečnější) používat novou (vývojovou) verzi programu namísto poslední „ostré“ verze. Váhám proto, že jsem se v jednom starším čísle PPK nedávno dočetl, že nedoporučujete instalovat a používat beta verze programů.

To je jedna z otázek, na které nelze dát jednoznačnou odpověď. Problematika má totiž dvě protichůdná hlediska: Novější (vývojová) verze aplikace bývá vždy bezpečnější, protože umí odolávat hrozbám, které v době vývoje starší verze vůbec neexistovaly, nebo alespoň nebyly rozšířeny. Na druhé straně, dokud není program uvolněn ve finální (tzv. ostré) verzi, existuje možnost, že ještě obsahuje nějaké chyby, a tedy může být i méně bezpečný než verze starší. A stejné je to i z hlediska funkcí – novější (vývojová) verze může přinést další šikovné možnosti, ale zase nemusí fungovat zcela spolehlivě.

Osobně se stavím k věci tak, že beru velký ohled na to, o jakou vývojovou verzi programu jde. Pokud je to první návrh program (tzv. alfa verze) nebo časná zkušební verze (tzv. beta 1, beta 2), raději používám verzi starší. Pokud však už jde o zkušební verzi pozdní (např. beta 5), či dokonce „téměř finální“ (tzv. release candidate – zkratka RC), nebojím se použít ještě „nedodělaný“ program. V této fázi jsou už totiž všechny zásadní problémy vyřešeny a autoři pouze dolaďují různé detaily (například umístění tlačítek, barevný odstín nástrojové lišty a podobně).

Tvorba www stránek