Cesta: Poradna / Software / Jak odstranit poškozený program/hru?


Odinstaloval jsem hru, protože se mi pokazilo její nastavení, a tím pádem nešla spustit. Když jsem ji však nainstaloval znovu, špatná konfigurace nezmizela, stále byla uložena v počítači. Jak je to možné? Co s tím?

Bohužel je vcelku obvyklé, že po odinstalovaném programu zůstane na počítači spousta dat. Příčin může být vcelku hodně: od snahy autorů zabránit tomu, abyste při přeinstalaci omylem neodstranil pracně dosažené pozice (v případě programů pracně vytvořená nastavení), až po obyčejný šlendrián, kdy autor odstranění aplikace nedořešil.

V případě her je vhodné sledovat dialogová okna během odinstalace. Nezřídka v nich totiž naleznete možnost odstranit úplně vše (tedy včetně nastavení a uložených pozic), ale bývá nezbytné tuto volbu zvlášť označit. Dále můžete také ručně odstranit adresář, který po hře na disku zůstal, případně adresář s nastaveními hry. Takový adresář naleznete zpravidla v jedné z následujících složek: C:\Documents and Settings\(jméno_uživatele)\Data aplikací nebo C:\Documents and Settings\(jméno_uživatele)\Application Data nebo C:\Documents and Settings\(jméno_uživatele)\Dokumenty nebo C:\Documents and Settings\(jméno_uživatele)\Local Settings\Data aplikací. Pomoci by mohlo také vyčištění systémového registru, ale na to už budete potřebovat specializovaný program – například nástroj Revo Uninstaller.

Tvorba www stránek