Cesta: Poradna


Odkud pochází „balast“ v počítači?

Používám několik programů pro čištění systému (CCleaner, RegCleaner aj.) a nechápu, že den co den mi všechny tyto aplikace nabízejí k likvidaci cca 100 MB zbytečností. A to jsem nic nového neinstaloval! Stáhnu poštu a já nebo manželka si zahrajeme nějaké karty. Kde se ten „balast“ stále bere?

Jak zjistit význam zkratky?

Při svém pátrání v různých časopisech o PC (a nejen o nich) jsem narazil na zkratky: SP, HSP, HQ, LP, EP. Při hledání významu jsem si vzal na pomoc „Velký počítačový slovník" od autora Nádběly, ale našel jsem jen část. Mohli byste mi stručně říci, čeho se dané zkratky týkají?

Jsou Windows Vista vadné?

Se zájmem si pročítám vše, co se týká Windows Vista. Většinou články vyznívají pozitivně. Co si ale máme jako laická veřejnost (běžní uživatelé) myslet po přečtení následujícího pojednání, které se tváří jako velice fundované: http://blog.webtrh.cz/windows-vista-zamerne-vadne? Trochu to připomíná známé přetahování o radar v Brdech. Nikdo neví, co za tím stojí, a všichni říkají, že mají pravdu. Kde se běžný spotřebitel a potenciální uživatel dozví, co je správně? Kde končí reklama a začíná pravda?

Antivirový program vs. antivirový balíček

V PPK jste uveřejnili popis deseti „antivirových balíčků“. Dříve jsem používal AVG, ale po přechodu na Windows XP jsem nainstaloval program Avast!. Protože tento program není v článku uveden, rád bych se dověděl, zda je Avast! špatný nebo zda nesplňuje některé podmínky vašeho hodnocení. Ze zkušenosti vím, že se dva antivirové programy v jednom operačním systému dokáží pěkně hádat. Proto prosím o radu, zda mám Avast! nechat, jak je, nebo zda je účelné se jej zbavit a nainstalovat třeba AVG.

Problémy s routerem

Chci si doma vytvořit malou počítačovou síť, v jejímž rámci bude sdílen přístup k internetu. Zakoupil jsem si router značky TP-Link, ovšem připojení k internetu nefunguje a do sítě lze připojit pouze počítač s Windows XP. Nové PC s Windows Vista spolupráci s routerem odmítá. Kde je problém? Jsou na vině různé typy síťových karet v obou počítačích?

Odstranění hesla ze sešitu

Mám v MS Excelu vytvořený sešit a přístup do něj je chráněn heslem. Jak toto heslo odstraním?

Ověření pravosti systému při instalaci IE7 a WMP11

Lze nějak obejít ověřování pravosti kopie Windows, abych si mohl nainstalovat Windows Media Player 11 a Internet Explorer 7?

Program určený ke střihu videa

Občas si nahraji na pevný disk film, ale nevím, kterým programem vystříhat ve filmu reklamu, spojovat rozstříhané části a upravovat rozměr výsledného souboru na požadovanou kapacitu. Který program to zvládá?

Často testuji programy

Často zkouším různé nové programy. Někdy je to perfektní a mám radost z něčeho nového, jindy to má fatální, nebo alespoň nepříjemné dopady v podobě různých chyb zanesených do systému. Je možné se tomuto jevu nějak bránit?

Jak získat ovladač hardwaru?

V redakční schránce se velmi často opakuje dotaz, kde lze získat ovladač pro nějaký hardware.

Tvorba www stránek