Cesta: Poradna / Operační systémy / Různé verze / XP a Vista na jednom počítači


Upgradoval jsem si Windows XP na Windows Vista. Pro XP používám disk C:\ a pro Vistu D:\. Po  instalaci bylo možné vybírat mezi oběma systémy, ale po zaregistrování Windows Vista startuje jen tento systém a také v nastavení „Spouštění a zotavení systému“ je na výběr jen tento systém. Můžete mi poradit?

Obávám se, že tento problém není snadno řešitelný. Operační systémy firmy Microsoft se obecně chovají tak, že velmi nerady dovolují více instalací operačního systému na jednom počítači. Obvyklý postup je takový, že nově nainstalovaná Windows jednoduše přepíší tzv. bootsektor (to je místo, kde jsou uloženy informace o nainstalovaných systémech). Počítač se pak „tváří“, jako by na něm byl nainstalován pouze poslední přidaný systém, což bude zřejmě i tento případ.

Bootsektor lze editovat a opravit pomocí specializovaného programu, tzv. bootmanageru. Zdarma dostupný je kupříkladu program GAG. Než se však do opravy pustíte, jsem nucen upozornit, že editace bootsektoru nezřídka skončí tím, že nebude možné spustit systém ani jeden systém – uživatel je pak nucen počítač přeinstalovat. Bohužel neexistuje, alespoň pro normálního smrtelníka, žádný osvědčený, jednoduchý a zaručený trik, jak tento problém odstranit. Pokud se o něco takového přesto pokusíte, důrazně doporučuji zálohovat všechna důležitá data z disku!

Spíše bych ale doporučil pokusů s více operačními systémy na jednom počítači zanechat. Ještě jsem se nesetkal se situací, že by to uspokojivě a dlouhodobě fungovalo. Pokud přítomnost druhého operačního systému vyžadujete, je daleko lepším řešením nainstalovat si virtuální PC (např. zdarma dostupné MS Virtual PC).

Tvorba www stránek