Cesta: Poradna / Operační systémy / Různé verze / Mám přejít na Visty?


 

Program TuneUp Utilities 2008 mi doporučuje upgrade stávajícího operačního systému Windows XP Home Edition SP3 na Windows Vista Home Basic. Je vhodné provést upgrade dle doporučení? (Dle testovací utility firmy Microsoft je můj počítač schopen pod Windows Vista bez problémů fungovat – mám notebook Fujitsu-Siemens s 1,7GHz procesorem a 1,25 GB RAM.) Je nějaký zásadnější rozdíl mezi oběma typy operačního systému? S Windows XP jsem totiž spokojen.

Obecně se dá říci, že pokud je počítač „vyladěn“ pro práci se stávajícím systémem a funguje k vaší spokojenosti, není třeba v něm cokoli měnit. Konkrétně Windows XP SP3 je dostatečně vyzrálý operační systém a domnívám se, že Windows Vista nepřináší tolik užitečných novinek, aby se vyplatilo kvůli nim riskovat možné problémy s instalací nového systému. Uvedu několik důvodů, proč si to myslím:

  • Upgrade není zadarmo – nový operační systém byste musel koupit cca za 2000 Kč.
  • Před instalací nového operačního systému je nutno kompletně zálohovat veškerá data. (To byste však občas měl dělat stejně, takže to nelze použít jako argument proti upgradu operačního systému.)
  • Po instalaci nového operačního systému byste pravděpodobně musel znovu instalovat a nastavovat všechny programy, které používáte. Při takové operaci navíc hrozí, že některá nastavení (například adresy, přihlašovací jména a hesla) ztratíte, protože při jejich větším počtu je obtížné ohlídat, abyste je všechny měl zálohovaná, případně poznamenaná na papíře.
  • Počítač s 1,25 GB RAM by s novým systémem pravděpodobně pracoval pomaleji než se „starými“ Windows XP, mimo jiné proto, že optimální velikost operační paměti pro Windows Vista je alespoň dva gigabajty. Zkušenosti některých uživatelů to potvrzují a znám i případy, kdy se kolegové po upgradu vraceli zpátky k Windows XP.

Takže celkově se domnívám, že upgrade by v tomto případě přinesl víc nákladů, starostí a možných problémů než užitku. Nejvhodnější příležitostí pro přechod na nový operační systém je pořízení nového počítače.

Tvorba www stránek