Cesta: Poradna / Operační systémy / Pomalý chod / Zpomalování startu operačního systému


Mám otázku ohledně rychlosti startu operačního systému. Na mém notebooku Lenovo s dvoujádrovým procesorem o taktovací frekvenci 1,80 GHz, s operační pamětí 1 GB RAM a s operačním systémem Windows XP Professional mi „kostičky“ (indikátor činnosti na úvodní obrazovce systému) „proběhnou“ asi tak devětkrát. Prý je to dost – na to, že mám takto výkonnou sestavu. Docela mi to vrtá hlavou, protože kamarádi mi říkají, že počítače s dvoujádrovým procesorem startují rychleji. Notebook přitom funguje v pořádku – pracuje rychle, jak by měl. Snažil jsem se defragmentovat disk, vyčistit chybné registry, dbal jsem rad, které jste uváděli v PPK. Nakonec došlo i na přeinstalaci operačního systému. Poté „kostičky“ opravdu „proběhly“ asi jen čtyřikrát, ale když jsem nainstaloval ovladače Wi-Fi, byl jsem opět u čísla devět. Myslíte, že by to mělo souvislost právě s Wi-Fi? A pokud ne, poradili byste mi, v čem je problém?

Je třeba si uvědomit, že délka trvání startu počítače (kolikrát „proběhnou kostičky“) je závislá na tom, jak rychle se přesunou data z pevného disku do operační paměti  (tedy jak rychle se z disku načte operační systém). Tohoto procesu se účastní zejména operační paměť, pevný disk a řadiče na základní desce, které pevný disk a operační paměť propojují. Pokud máte alespoň základní představu o fungování počítače, víte, že jak řadiče na základní desce, tak operační paměť jsou součásti velmi rychlé – oproti pevnému disku o řády rychlejší. A samozřejmě celá soustava má rychlost nejpomalejší komponenty, tedy pevného disku. V noteboocích je tento rozdíl ještě markantnější, protože ty se z důvodu úspory místa a energie osazují pevnými disky menšími a pomalejšími. Zrychlit načítání operačního systému můžete všemi úkony, které jste zmínil (defragmentací pevného disku, vyčištěním registrů a podobně), ale sebevýkonnější procesor, operační paměť či grafická karta opravdu nepomohou.

Pokud jde o doinstalování ovladačů Wi-Fi, ty načítání systému samozřejmě mohly zpomalit. Ale nesmíte to brát jako chybu! Rozšíříte-li funkčnost systému dalšími ovladači, přibudou další data, která je potřeba při startu načíst, a doba startu systému se tím logicky prodlouží. Je tedy samozřejmé, že čerstvě nainstalovaný  systém (slangově se říká „holý systém“) startuje nejrychleji, ale postupným rozšiřováním jeho funkčnosti se doba jeho startu může prodloužit.

Poskytujete-li tedy svému pevnému disku údržbu, jakou jste popsal, rozhodně se neznepokojujte počtem „proběhnutí kostiček“. Koneckonců, dokud počítáte start svého systému právě v této „míře“, je to neklamný znak toho, že váš počítač startuje opravdu rychle. Mnozí jiní čtenáři by vám potvrdili, že měrnou jednotkou startu systému mohou být i minuty.

Tvorba www stránek