Cesta: Poradna / Operační systémy / Pomalý chod / Virtuální paměť zpomaluje počítač


V PPK jste psali článek o virtuální paměti. Mám počítač s procesorem Celeron 2,4 GHz, 256 MB RAM, grafickou kartou Radeon  9600 Pro 128 MB a virtuální paměť je nastavena na 386 MB.  Při běžném používání internetu se mi však počítač velmi zpomaluje. Třeba i při práci s historií stránek, o přehrávání videí na internetu ani nemluvě. Myslíte si, že je problém právě ve virtuální paměti?

Ano, máte pravdu, příčinou zpomalování, které popisujete, je skutečně použití virtuální paměti. Musíte si uvědomit, že moderní internetové stránky, na kterých je spousta interaktivních dynamických prvků (formuláře, ankety, hry, ale třeba i reklamy) a multimediálního obsahu (fotografie, hudba, ale i videa), jsou na operační paměť velmi náročné, protože musí být spuštěny všechny skripty a knihovny, které tento obsah dokáží přehrát/zobrazit. Rozhodně tedy nejde o nic „nevinného“, jak by se mohlo na první pohled zdát. Navíc – třeba na rozdíl od počítačových her – se pro zobrazování obsahu webových stránek téměř nepoužívá grafická karta, takže veškerá zátěž je na procesoru a operační paměti. Tudíž na vašem počítači s relativně slušnou grafickou kartou mohou paradoxně bez problémů fungovat lecjaké hry, ale s webovými stránkami má počítač problém.

Při 256MB operační paměti RAM bohužel nelze vypnout virtuální paměť, neboť počítač by pak měl operační paměti málo (a programy by „padaly“). Jedinou cestou je tedy doplnit nějaký modul (nějaké moduly) operační paměti, pokud to základní deska umožňuje.





Tvorba www stránek