Cesta: Poradna / Operační systémy / Pomalý chod / Spotřeba operační paměti ve Windows Vista/7


Prý jsou Windows Vista extrémně náročná na kapacitu operační paměti. Je to pravda a jakou kapacitu byste doporučili?

Pravda to je jen zčásti. Windows Vista i Windows 7 obsadí více operační paměti než Windows XP, ale zároveň disponují její lepší správou. Windows XP mají ve zvyku ukládat data na pomalý pevný disk místo do rychlé operační paměti, i když je jí k dispozici relativně dost. Je to dáno historickými příčinami: operační paměti byly drahé a jejich kapacita se počítala maximálně ve stovkách MB, a nikoliv dokonce až v tisících MB jako dnes. Toto chování však přináší nepříjemné zpomalení počítače, protože pevný disk je dnes prakticky největší brzdou výkonu počítačů.

Windows Vista i Windows 7 se tak nechovají a data na pevný disk místo do operační paměti ukládají s větší rozvahou. Přestože tedy dochází k obsazení většího prostoru operační paměti, obecně to má pozitivní dosah na svižnost počítače. Platí to, zejména když počítač běží delší dobu bez restartování nebo vypnutí, případně když používáte náročné programy či hry.

Microsoft doporučuje 1 GB RAM a my doporučujeme směřovat minimálně ke 2 GB. Při dnešních cenách operačních pamětí se to rozhodně vyplatí.

Tvorba www stránek