Cesta: Poradna / Operační systémy / Odkud pochází „balast“ v počítači?


Používám několik programů pro čištění systému (CCleaner, RegCleaner aj.) a nechápu, že den co den mi všechny tyto aplikace nabízejí k likvidaci cca 100 MB zbytečností. A to jsem nic nového neinstaloval! Stáhnu poštu a já nebo manželka si zahrajeme nějaké karty. Kde se ten „balast“ stále bere?

Ten „balast" vzniká samovolně už pouhým spuštěním operačního systému, protože jej systém potřebuje ke svému běhu. Stejně tak jej vytváří každý program. Je to něco podobného, jako když člověk má neustále nepořádek v koupelně – prostým používáním místnosti se tam samovolně a opakovaně vytváří nepořádek. Hlouběji asi nemá cenu se tím zabývat, to je otázka různých programových řešení. A ne vždy se dá říct, „že to někdo udělal špatně“. Ono to totiž často lépe udělat nejde.

Co se čištění samého týče, nemusíte to zase příliš přehánět. Z výše uvedeného vyplývá – a to jste si ostatně sám ověřil –, že byste mohl čistit každou chvíli a stále by byl na disku nepořádek. Avšak je třeba rozlišovat nepořádek průběžný a neustále se obnovující a nepořádek, který se jen nabaluje. Abych pokračoval v příkladu té koupelny, do první skupiny patří špína, která ulpí na mýdle. Tu samozřejmě nemá cenu čistit, protože příštím použitím se smyje (a ulpí tam zase jiná). Naproti tomu má cenu v koupelně vytírat, pokud tedy nechcete chodit po kolena ve špíně. Zatímco z tohoto příkladu asi dost dobře chápete a poznáte rozdíl, v případě „špíny na disku“ to dost dobře rozlišit nejde. Čisticí programy čistí i tu špínu samovolně se obnovující a mizící, a tak téměř vždy něco naleznou. Stručně řečeno, čisticí program spouštějte tak jednou za čtrnáct dní nebo za měsíc. Častěji to opravdu nemá smysl.

Tvorba www stránek