Cesta: Poradna / Operační systémy / Knihovny ve Windows 7


V průzkumníku Windows 7 jsou v levém sloupci zobrazeny položky, které mi vůbec nevyhovují, protože příslušná data mám daleko lépe, konkrétněji a přehledněji umístěna v diskových svazcích. Jedná se mi zejména o „knihovny“. Existuje nějaký způsob, jak tyto položky odstranit?

Odstranění popisovaných položek je poměrně triviální. Stačí na každou z nich postupně kliknout pravým tlačítkem myši a ze zobrazeného menu vybrat možnost Odebrat (seznam Oblíbené položky), resp. Odstranit (seznam Knihovny). Pokud odeberete něco, co nechcete, můžete se snadno vrátit do výchozího stavu. Stačí kliknout pravým tlačítkem myši na možnost Oblíbené položky / Knihovny a ze zobrazeného menu vybrat příkaz Obnovit...


Použití knihoven ve Windows 7 bych se však nezříkal. Je to skvělá funkce. Pokud máte data na disku roztříděna, můžete si pomocí knihoven usnadnit přístup k často používaným souborům a složkám. Knihovny totiž nejsou žádné skutečné složky, je to pouze soubor odkazů na složky jiné. Například po kliknutí na knihovnu Hudba se tak můžete dostat ke složce D:\MP3\Hudba, k níž je jinak přístup komplikovaný. Navíc knihovna dokáže sdružit i více složek najednou. Po kliknutí na knihovnu Dokumenty tak například můžete snadno přistoupit ke složce D:\Dokumenty\Moje\ a zároveň ke složce F:\Pracovní dokumenty.

Jak něco takového nastavit? Klikněte na knihovnu pravým tlačítkem myši a zvolte možnost Vlastnosti. Poté klikněte na tlačítko Zahrnout složku a vyberte příslušný adresář. Zahrnout můžete libovolné množství různě umístěných složek.

Pokud by vám předdefinované knihovny nevyhovovaly, můžete je výše uvedeným postupem smazat a vytvořit si knihovny vlastní. Stačí kliknout pravým tlačítkem myši na možnost Knihovny a zvolit možnost Nový / Knihovna.

Tvorba www stránek