Cesta: Poradna / Operační systémy / Jsou Windows Vista vadné?


Se zájmem si pročítám vše, co se týká Windows Vista. Většinou články vyznívají pozitivně. Co si ale máme jako laická veřejnost (běžní uživatelé) myslet po přečtení následujícího pojednání, které se tváří jako velice fundované: [odkaz]? Trochu to připomíná známé přetahování o radar v Brdech. Nikdo neví, co za tím stojí, a všichni říkají, že mají pravdu. Kde se běžný spotřebitel a potenciální uživatel dozví, co je správně? Kde končí reklama a začíná pravda?

Začnu trochu zeširoka. Stejně jako se v běžném životě vyskytují hysterici a exhibicionisté, i na internetu se v pravidelných intervalech objevují stejně „postižení“ jedinci. Někdo tvoří a nahrává rádoby vtipná videa na YouTube, někdo zase strhává pozornost rádoby odbornými texty. Pravda je, že Microsoft tyto aktivity usnadňuje kampaní „WOW“, která není právě na vysoké úrovni.

Ale zpět k zmiňovanému textu o Windows Vista. Je pravda, že v textu je šikovně smíchána pravda s nesmysly. Principy, na kterých text staví, představím na této „bombastické“ větě: „Ochrana obsahu ve Windows Vista spočívá na dvou principech – na vypínání funkčnosti výstupů a na drastickém snižování kvality signálu.“ Na základě tohoto textu většina čtenářů vyvalí oči a představí si, že ve Windows Vista nebude fungovat žádný výstup (vstup) a video poběží v historickém rozlišení 640 x 480.

Nyní shrnu ty pravdivé informace – ano, při přehrávání chráněného HD obsahu budou blokovány výstupy, které mohou sloužit jako potenciální místo pro „odcizení“, a při přehrávání na necertifikovaném HW dojde ke snížení kvality. Důležité je ovšem podotknout následující:

  • S běžnými filmy na DVD to nijak nesouvisí a HD obsah je pro občany ČR „velmi daleko“.
  • Normálnímu člověku, který nehodlá prolamovat ochrany a krást HD obsah, je tento fakt zcela lhostejný. (Mimochodem – blokování výstupů najdete i u HD-DVD přehrávačů.)
  • Když už si přece jen seženete HD film a nemáte certifikovaný HW, sníží se kvalita zhruba na úroveň DVD, což lze považovat za rozumný kompromis.
  • Vhledem k tomu, že síla uživatelů a výrobců HW je mnohem větší než síla filmových studií, je klidně možné, že za rok ani jedno z omezení platit nebude.

Pokud vás problematika zajímá více, doporučuji odborný článek na serveru CDR; v tomto článku najdete o ochranách (a prznění obsahu) více informací. Pokud ho nemáte čas nebo chuť číst celý, doporučuji přečíst si alespoň závěr, neboť tam je vše rozumně shrnuto.

Zkrátka – článek je snůškou pravd, polopravd a nesmyslů. Já osobně mám k Windows Vista řadu výhrad (nedořešený UAC, místy chaotické nastavování systému, špatné ladění zobrazování na LCD atd.), ale vzhledem k bezpečnostním prvkům považuji tento systém za krok vpřed.

Tvorba www stránek