Cesta: Poradna / Operační systémy / Instalace / Jak zachránit data ze zkolabovaného systému?


Úplně mně zkolaboval operační systém (Windows XP). Můžete mi prosím poradit, jak činnost počítače obnovit, eventuálně jak přitom zachránit některá data v počítači uložená? Další problém je v tom, že originální instalační CD bohužel již nemám. Někdo mi doporučoval operační systém Linux – pomohlo by mi to?

Stačí znovu spustit instalaci operačního systému, ovšem oproti běžnému postupu bude třeba v úvodním okně instalace  stisknout místo klávesy Enter klávesu se znakem R. Teoreticky můžete provést i  instalaci novou, ale pak, chcete-li zachránit data, určitě disk neformátujte! To všechno ale platí, jen pokud byste měl instalační CD. Pokud jej, jak píšete, opravdu nemáte, je to trochu problém. Snadno ho ale vyřešíte tak, že si instalační CD půjčíte od někoho známého. Máte-li na svém počítači nálepku ověřující pravost s klíčem (tzv. product key), je v podstatě lhostejné, z jakého CD systém nainstalujete. (Samozřejmě pokud jde o stejný systém – máte-li kupříkladu licenci na Windows XP Home, pak instalační CD Windows XP Professional nepomůže.)

Pokud byste chtěl experimentovat a pouštět se do obnovy pomocí jiného operačního systému, pak by asi nejlepší volbou byl skutečně Linux, konkrétněji nějaká tzv. live distribuce. To jsou verze operačního systému, které lze spouštět z CD – nemusí se instalovat. Asi nejoblíbenější je Live CD SLAX – podrobnější informace naleznete na adrese www.slax.cz. Odtud jej také můžete zdarma stáhnout.

Tvorba www stránek