Cesta: Poradna / Operační systémy / Čištění a tuning / Změna velikosti oddílu


V počítači mám dva pevné disky, každý rozdělený na dvě části. Na prvním je 10GB oddíl C:\ na programy a 30GB oddíl D:\ na data; druhý (ten byl do počítače doplněn, až když si to nedostatek kapacity vyžádal) mám rozdělen obdobně na oddíly F:\ a G:\. U prvního disku bych chtěl rozložení kapacity změnit tak, aby kapacita oddílu C:\ činila nejméně 20 GB. (S druhým diskem bych nic nedělal.) Poraďte mi prosím, zdali to jde bez formátování udělat. Nechci přijít o to, co mám v jednotlivých oddílech nainstalováno.

Než poradím nějaké konkrétní postupy, musím vás nejprve varovat. Přestože mnoho lidí má s podobnými operacemi dobré zkušenosti, je třeba si uvědomit, že jde o poměrně náročný zásah do systému, a pokud se něco pokazí, následky mohou být fatální. Ze všeho nejdříve je tedy nutné zálohovat všechna data ze všech oddílů disku, se kterým budete pracovat!

Popisovaný problém není nijak výjimečný, takže existují aplikace, které něco podobného umí. Namátkou mě napadá například Paragon Partition Manager. Nevýhodou však je, že jde většinou o programy placené a tato funkce nebývá ve zkušební verzi dostupná.

Podobnou úpravu je ale možné provést přímo v systému (platí pro Windows XP a novější). Konkrétně je třeba zavítat do okna Správa počítače, které otevřete z nabídky Nástroje pro správu. Tu byste měl nalézt v menu Start. Pokud v menu Start nástroje pro správu nejsou, klikněte pravým tlačítkem myši do volné oblasti hlavního panelu a z nabídnutého menu vyberte možnost Vlastnosti. V zobrazeném okně přepněte do panelu Nabídka Start a klikněte na tlačítko Vlastní. V dalším okně přepněte na kartu Upřesnit (neplatí pro Windows Vista/7) a v rámečku s různými volbami a zatržítky vyhledejte možnost Nástroje pro správu. Označte jednu z položek Zobrazit... a svoji volbu potvrďte kliknutím na tlačítko OK.

V okně Správa počítače rozbalte položku Úložiště (po levé straně) a klikněte na možnost Správa disků. V pravé části okna se objeví výpis všech připojených disků a jejich oddílů. Na ten oddíl, který chcete zmenšit, klikněte pravým tlačítkem myši a vyberte volbu Zmenšit svazek. Systém vypočítá, maximálně o kolik je možné oddíl zmenšit – tento údaj se objeví v poli Zadejte velikost zmenšení a zde jej samozřejmě můžete ještě upravit. Klikněte na tlačítko Zmenšit. Poté můžete kliknout pravým tlačítkem na druhý oddíl, z menu vybrat možnost Rozšířit svazek a druhou část disku obdobným způsobem zvětšit.

Tvorba www stránek