Cesta: Poradna / Operační systémy / Čištění a tuning / Neustále se spouští kontrola konzistence dat


V poslední době se po spuštění počítače zobrazí nabídka kontroly systému souborů na disku F:\ a je avizována chyba konzistence na disku F:\. Jsem také upozorněn, abych tuto kontrolu nechal proběhnout. Jsou kontrolovány soubory, rejstříky a popisovače. Celá kontrola trvá asi 20 minut. Pak problikne na monitoru asi výsledek kontroly, který nestihnu přečíst, a bez mého zásahu dojde k restartování PC. Alespoň se domnívám, že restartování probíhá, protože začnou znovu nabíhat Windows. Prosím o radu, co se to vlastně děje.

Kontrola konzistence disku se obvykle provádí poté, co byl počítač nekorektně vypnut – například při výpadku elektrického proudu a podobně. V takové situaci totiž mohou na disku vzniknout chyby, které je potřeba opravit co nejdříve. Nechat proběhnout kontrolu tedy rozhodně doporučuji. Kdyby při této kontrole byly na disku nějaké chyby nalezeny, pravděpodobně si toho všimnete, neboť jejich automatická oprava je velmi zdlouhavá. A pokud by se objevily chyby, které není nástroj schopen opravit, mohlo by to značit (počínající) závadu na pevném disku. Ale to téměř jistě není váš případ.

Pokud se však tato kontrola spouští opakovaně bezdůvodně (třebaže napoprvé k tomu důvod byl), jde o chybu operačního systému. Náprava je naštěstí velmi jednoduchá. Otevřete okno Tento počítač, klikněte na příslušný disk pravým tlačítkem myši a zvolte příkaz Vlastnosti. V otevřeném okně přepněte na kartu Nástroje a v rámečku Kontrola chyb klikněte na tlačítko Zkontrolovat. V dalším zobrazeném okně označte obě políčka a klikněte na tlačítko Spustit. Pravděpodobně se dozvíte, že kontrola jednotky nemůže být provedena a může být naplánována na příští spuštění. To je v pořádku – klikněte na tlačítko Ano a restartujte počítač. Během jeho startu by měla proběhnout avizovaná kontrola a napříště by PC už měl startovat bez ní.

Tvorba www stránek