Cesta: Poradna / Kancelářské programy / Co s přílohou winmail.dat?


Při odesílání souborů e-mailovým klientem Microsoft Outlook začaly být tyto soubory u adresátů přijímány s příponou „.dat“ a nelze je otevřít. Prosím o sdělení, co by mohlo být příčinou uvedeného problému a jak závadu odstranit.

Příloha winmail.dat je zvláštním typem komprimovaného (zabaleného) souboru, který vytváří Outlook při nevhodném nastavení. Nechcete-li odesílat přílohy v této poněkud obtížně otevíratelné podobě (což lze jedině doporučit), otevřete okno Nástroje/Možnosti a přepněte na kartu Formát pošty. Na této kartě je roletové menu Nové zprávy ve formátu a v něm bude vybrána volba Formát RTF. Zvolte jakoukoli jinou volbu (tj. buď volbu Prostý text, nebo volbu HTML) a okno uzavřete kliknutím na tlačítko OK.

Pokud vám naopak přijde e-mail s přílohou v tomto formátu (a stojíte o to, aby přílohu bylo možné otevřít), je asi nejjednodušší nainstalovat program Winmail Opener. Instalaci aplikace můžete jednoduše „odklikat“ (tlačítka Next, I Agree, Install a Finish). Program sám pak už komunikuje česky a jeho ovládání je velmi jednoduché – v prvním okně klikněte na odkaz Otevřít soubor (případně použijte příkaz Soubor/Otevřít) a na disku vyhledejte uložený soubor winmail.dat. Zpráva se v programu otevře tak, jako by se zobrazila v e-mailovém klientu, kdyby nebyla zabalena.

Tvorba www stránek