Cesta: Poradna / K čemu slouží hibernace?


Když chci vypnout notebook, zobrazí se nabídka, co chci s počítačem udělat. Kromě standardních nabídek zde mám i  možnost „Hibernovat“. Co to znamená?

Hibernací (název z Windows Vista; Windows XP a starší používají název režim spánku) nazýváme stav, kdy počítač uloží obsah operační paměti na pevný disk a poté se vypne. Při příštím spuštění se uložená data opět načtou do operační paměti. V praxi to znamená, že po opětovném zapnutí bude počítač ve zcela stejném stavu jako při vypnutí – tedy včetně spuštěných programů, neuložených rozpracovaných souborů a podobně.

Tuto funkci asi nejčastěji využijete právě u notebooku. Například v situaci, kdy s notebookem pracujete a mezitím se potřebujete přesunout z místa na místo. Aby notebook v té době zbytečně nevyčerpával akumulátor, uspíte jej. S úspěchem lze tuto schopnost využít ale i u stolních počítačů. Například když večer ještě nemáte vše hotové, chcete ráno pokračovat, ale zároveň nechcete, aby byl počítač spuštěn celou noc.

Jistou výhodou také je, že hibernovaný počítač startuje obvykle rychleji než počítač vypnutý běžným způsobem. Ale pozor, není vhodné počítač nevypínat vůbec a stále jej pouze uspávat. Nový start má na systém také jistý „ozdravný efekt“, a pokud by se tedy využívala pouze hibernace, docházelo by pravděpodobně ke zpomalování běhu systému. Je tedy vhodné alespoň jednou za čas počítač vypnout běžným způsobem (nebo restartovat).

Podporu pro hibernaci / režim spánku můžete v systému také vypnout: V nabídce Start zvolte možnost Ovládací panely a v otevřeném okně klikněte na zástupce Možnosti napájení. V otevřeném okně pak přepněte na kartu Režim spánku a zde zrušte zatržení volby Zapnout podporu režimu spánku. Na disku se tak mimo jiné uvolní místo velikostně adekvátní kapacitě vaší operační paměti. Pokud je režim spánku aktivní, je totiž pro něj na disku rezervováno potřebné místo. (Jde o soubor hiberfil.sys, který se nachází na disku C:\ a který nelze klasickým způsobem smazat.)
  • .
  • .

Tvorba www stránek