Cesta: Poradna / Internet / Zablokovaný přístup na webovou stránku


Na jedné webové stránce mi byl zakázán přístup, prý z důvodu přestupku proti pravidlům, jež byl údajně spáchán z mé IP adresy. Tento web jsem však navštívil poprvé, a tedy rozhodně nic jsem tam neprovedl.  Jak se to mohlo stát? Lze nějak zabezpečit moji IP adresu proti kopírování a zneužívání? Slyšel jsem cosi o anonymním připojení přes tzv. proxy server, ale když jsem něco podobného zkoušel, byla práce s internetem extrémně pomalá.

IP adresa může být (a často je) společná pro několik (i desítek, stovek a tisíc) uživatelů, tudíž se teoreticky může stát, že vaše adresa byla zablokována kvůli nevhodnému chování, aniž byste na tom měl jakoukoliv „zásluhu“. Problém je v tom, že IP adresy už nejsou unikátní pro každý jednotlivý počítač, jak bylo původně zamýšleno, ale z příčiny jejich nedostatku jsou často shodné pro skupinu uživatelů. Například všichni uživatelé jednoho poskytovatele připojení k internetu se mohou navenek hlásit stejnou adresou (jde o adresu serveru poskytovatele a tento server pak třídí požadavky mezi jednotlivé počítače vnitřní sítě poskytovatele). Proti tomuto jevu se tedy nijak bránit nemůžete, maximálně zakoupením vlastní vyhrazené IP adresy. Nicméně ne každý poskytovatel takovou možnost nabízí a cena za tuto službu je většinou poměrně vysoká.

Samozřejmě existuje možnost „změnit“ svou adresu pomocí tzv. proxy serveru. Jde v podstatě (zjednodušeně řečeno) o volně přístupné počítače připojené k internetu – na ně se může každý uživatel přihlásit a může se pak na internetu „skrývat“ pod adresou tohoto počítače. Jenže to není tak úplně jednoduché, neboť – jak jste již naznačil ve své otázce – takový způsob připojení podstatně zpomaluje práci s internetem. Data pak totiž neputují přímou (nejkratší) cestou, ale dlouho dobu se „potulují po různých zákoutích internetu,“ a na určené místo tudíž dorazí podstatně pomaleji. Nehledě na to, že adresy veřejných proxy serverů bývají často zablokovány právě proto, že různí „koumáci“ se za ně skrývají a dělají nepřístojnosti.

Tvorba www stránek