Cesta: Poradna / Internet / Zablokování některých stránek


Chtěla bych se zeptat, jakým způsobem lze zablokovat přístup na některé webové stránky. Existuje nějaký program, který by se nemusel instalovat na každý konkrétní počítač, když mám v síti zapojené celkem tři počítače (jeden z nich je hlavní, přes který se připojujeme k internetu)?

Přestože filtrování požadavků procházejících přes hlavní počítač na internet určitě není nijak technicky obtížné, nejsem si jist, že nějaký podobný program existuje. Váš požadavek je totiž poměrně netypický v tom, že takto se problematika připojení více počítačů obvykle neřeší. Zpravidla se tvoří malé sítě za pomoci „chytré krabičky“ (tzv. routeru), do níž se z jedné strany zapojí internetová přípojka a z druhé všechny počítače, které je třeba připojit. (To má mimo jiné i tu výhodu, že nemusí být spuštěn „hlavní“ počítač, když chcete přistupovat k internetu prostřednictvím jednoho z „vedlejších“ počítačů.) Router pak klidně může i filtrovat požadavky na zobrazení určitých webových stránek, aniž by bylo potřeba na připojené počítače cokoliv instalovat.

Ve vašem případě – používáte-li k připojení „vedlejších“ počítačů režim brány – by bylo teoreticky možné nainstalovat program s podobnou schopností na „hlavní“ počítač a filtrovat tak i obsah průchozích požadavků. Ale s jistotou to potvrdit nemohu. Jak jsem již naznačil, podobné uspořádání je (technologicky, energeticky i bezpečnostně) nevýhodné, běžně se tedy nepoužívá a je pravděpodobné, že podobné programové vybavení vůbec neexistuje.

Tvorba www stránek