Cesta: Poradna / Internet / Je stahování hudby legální?


Je legální, když si z internetu stáhnu písničku ve formátu MP3 a následně si ji ponechám na svém pevném disku? Případně mohu  takto získanou písničku vypálit na CD (které ale nebudu nikomu dále poskytovat ani jinak šířit)?

Stahování hudby i videa (filmů) chráněných autorským zákonem z internetu  (z libovolného internetového zdroje) je vždy legální, pokud takto získané dílo nebudete dále šířit ani veřejně reprodukovat. V praxi to znamená, že si písničku můžete stáhnout, uložit ji na disk počítače (na disk MP3 přehrávače apod.) a podle libosti ji poslouchat. Nesmíte ji však již nikomu dalšímu zkopírovat. Neměl byste také vlastnit víc než jednu kopii této písničky, takže pokud si písničku vypálíte na CD, měl byste podle striktního výkladu zákona smazat „empétrojku“ z pevného disku. (Jednotlivé interpretace příslušného práva se však v tomto bodu liší.)

Pro úplnost dodám, že výše uvedené se netýká počítačových programů! I pouhé stažení komerčního počítačového programu bez příslušné licence je v rozporu se zákonem. Pokud však chcete pouze stahovat hudbu (video) a uložit ji na disk za účelem poslechu, jednáte zcela v souladu s platnými zákony.





Tvorba www stránek