Cesta: Poradna / Internet / Internet Explorer přestal pracovat


Při práci na internetu se mi uprostřed obrazovky začalo objevovat oznámení, že Internet Explorer přestal pracovat (okno nabízí možnost vyhledání chyby a vypnutí programu). Asi tři týdny jsem toto dialogové okno vždy uzavírala křížkem a pokračovala dále. Nyní se mi však už stává, že se daná stránka opravdu vypne. Další problém je, že se mi při běžném užívání internetu otevírají jedna a ta samá okna s reklamou na různé hry apod. Dostala jsem radu nainstalovat do počítače CCleaner a provést defragmentaci. Obojí jsem udělala, ale nic se tím nespravilo.

Příčinou podobného chování je „zanesený“ a/nebo špatně zabezpečený a/nebo neaktualizovaný počítač. S řešením je potřeba začít odzadu: Stáhněte všechny aktualizace systému (v nabídce Start vyhledejte položku Windows Update, případně spusťte Internet Explorer a zadejte adresu update.microsoft.com), a to včetně aktualizace prohlížeče Internet Explorer na nejnovější možnou verzi (verze 8 pro Windows XP, verze 9 pro Windows Vista/7). Pozor, pokud nestahujete aktualizace pravidelně, může se stát, že bude třeba celý proces opakovat několikrát za sebou, aby se nainstalovaly všechny novinky a záplaty.

Dále aktualizujte bezpečnostní programy a proveďte test systému na přítomnost škodlivých kódů. Z bezpečnostních programů postačí jeden antivirový program (např. zdarma dostupný a česky komunikující AVG Free;  viz free.avg.cz) a antispywarový program (např. zdarma dostupný a česky komunikující Windows Defender; je standardní součástí Windows Vista/7, jinak viz webové stránky společnosti Microsoft). Pro úplnou jistotu pak můžete provést ještě test nezávislým on-line skenerem. Asi nejlepší je Eset Online Scanner (www.eset.cz/online-skener). Případné nalezené škodlivé kódy samozřejmě odstraňte.

Nakonec přichází čištění počítače. To je zřejmě ta rada, kterou jste již dříve dostala, ovšem která sama o sobě toho zpravidla moc nezmůže. Navíc čištění počítače je potřeba provést trochu systematicky, nainstalování nějakého programu a stisknutí tlačítka těžko něco vyřeší. Této problematice jsme se velmi podrobně věnovali v PPK 7/2010.

Pokud by žádný z kroků problém nevyřešil, pak jste se bohužel dostala do fáze, kdy došlo k rozsáhlejším škodám uvnitř systému. To už sama neopravíte, nezbývá než povolat na pomoc nějakého odborníka nebo svěřit počítač specializovanému servisu. Pokud jsou problémy jen při prohlížení internetu, můžete rozsáhlejší zásah oddálit tak, že budete používat jiný prohlížeč webových stránek. Například prohlížeče Firefox (getfirefox.com) a Google Chrome (www.google.cz/chrome) jsou dostupné zdarma, komunikují česky a s jejich ovládáním nemají problém ani naprostí začátečníci.

Tvorba www stránek