Cesta: Poradna / Internet / E-mail / Nekorektní znaky v e-mailu


Žiji momentálně v zahraničí a ke komunikaci s přáteli v České republice využívám služeb e-mailové schránky, kterou mám zřízenu u místního poskytovatele. Často se mi ovšem v e-mailech z Česka zobrazuje místo znaků s diakritikou změť nejrůznějších symbolů. Co s tím?

Ve většině případů by mělo pomoci přepnout zobrazení znakové sady na jednu z těch, které se pro češtinu běžně používají [Středoevropské jazyky (ISO-8859-2), Středoevropské jazyky (Windows-1250) nebo Unicode (UTF-8)]. V Internet Exploreru 7 se možnost změnit kódování nachází v menu Stránka/Kódování, ve prohlížeči Firefox pak v menu Zobrazit / Znaková sada. (Není-li některá možnost přímo v této nabídce, pokračujte roletovou nabídkou Další, resp. Ostatní.)

Může se však stát, že na zahraniční server dorazí zpráva již zkažená. V takovém případě už změna kódování samozřejmě nepomůže. Nejlepším způsobem, jak se podobnému riziku vyhnout, je založit si e-mailovou schránku na některém z českých serverů (např. Seznam.cz, Centrum.cz). Na ni můžete samozřejmě přistupovat i ze zahraničí a při komunikaci mezi českými servery bývají problémy s diakritikou opravdu velmi vzácné.
  • .
  • .

Tvorba www stránek