Cesta: Poradna / Hardware / Procesory / Jak rychlé jsou vícejádrové procesory?


Když je procesor například čtyřjádrový a má frekvenci 2,4GHz, znamená to, že tato frekvence se musí vynásobit čtyřikrát, abych dostal celkovou nejvyšší frekvenci čtyřjádrového procesoru? Má cenu vícejádrové procesory kupovat?

Bohužel, takto ideálně to nefunguje. Pokud má procesor více jader, znamená to, že může rychleji zpracovávat více úloh najednou. Budu-li hodně zjednodušovat, rychlost by byla čtyřnásobná teprve ve chvíli, kdy byste na svém počítači spustil čtyři různé programy. Avšak i tento případ má své „ale“. Například se předpokládá, že by všechny čtyři programy vyžadovaly sto procent výkonu jednoho jádra, ale do této situace se dostanete jen stěží. Jak jistě víte, i na slabším počítači s procesorem s jedním jádrem není problém mít spuštěny čtyři (i daleko více) programy najednou. Procesory jsou dnes prostě daleko výkonnější, než běžný uživatel potřebuje. Druhou, možná ještě důležitější podmínkou je to, že operační systém by musel umět se čtyřmi jádry dokonale spolupracovat a rozdělovat jim „práci“. To je však softwarový problém, jehož řešení jsme zatím na míle vzdáleni.

Nicméně nechci říkat, že nejste schopen silný procesor se čtyřmi jádry využít. Pokud na svém počítači provozujete výpočetně náročné činnosti (například střih videa), může se více jader hodit. Minimálně to umožní, aby počítač byl i při této náročné činnosti schopen dělat i něco jiného. Za určitých podmínek tedy nárůst výkonu bude skutečně znatelný, za určitých podmínek naopak nebude žádný. Pokud kupříkladu očekáváte, že spustíte hru a ta bude počítána frekvencí 4krát 2,4 GHz, je to bohužel špatná představa. Bude počítána pravděpodobně jen jedním jádrem (tedy frekvencí 2,4 GHz), maximálně „jedním a kouskem“ – tedy rychlost procesoru nebude čtyřnásobná, ale vzroste o několik málo procent. Alfou a omegou všeho tedy je, k čemu chcete počítač využít.

Nákup vícejádrového procesoru nemohu s ohledem na výše uvedené jednoznačně doporučit, ale ani od něj zrazovat. Záleží na okolnostech a také samozřejmě na tom, kolik prostředků (ne)jste ochoten investovat.

Tvorba www stránek