Cesta: Poradna / Hardware / Pevné disky / Proč se rozdělují pevné disky?


Ráda bych věděla, proč mám pevný disk rozdělený na disk C:\ a D:\. Kde se to dá udělat a má to nějaký hlubší smysl? Pokud ano, jaká data je lépe ukládat na „céčko“ a jaká na „déčko“? Jde mi o to, že „céčko“ bude brzo plné a „déčko“ je pořád prázdné, nevyužité.

Rozdělení pevného disku na „céčko“ (C:\) a „déčko“ (D:\) – správně bychom měli mluvit o rozdělení na „dva logické oddíly“ –  lze nastavit při formátování pevného disku, tedy při instalaci operačního systému. Technicky je dokonce možné rozdělit disk i na více oddílů – na tři, na čtyři, na pět... (Nutno ovšem podotknout, že by to bylo velmi nemoudré.) Pokud byste tedy chtěla logické oddíly spojit zpět do jednoho, znamenalo by to přeinstalovat operační systém. Některé nástroje sice slibují provést podobné úpravy i s nainstalovaným operačním systémem, ale to bych rozhodně nedoporučoval.

A k čemu je takové rozdělení dobré? Vychází z úvahy, že čas od času je vhodné přeinstalovat operační systém, ale během toho uživatel nechce přijít o různá důležitá a/nebo zajímavá data (různé pracovní dokumenty, digitální fotografie, videa aj.). Z toho tedy vyplývá i odpověď na druhou část otázky – operační systém a všechny programy byste měla mít nainstalovány na „céčku“, „déčko“ by pak mělo sloužit jako sklad důležitých a/nebo zajímavých dat. Tento přístup jde sice trochu proti tomu, k čemu člověka nutí Windows – tedy proti ukládání důležitých věcí do složky Dokumenty (ta je na disku C:\) –, ale zato má nesporné výhody. Kromě výše zmíněného i tu, že díky tomuto rozdělení udržíte na discích pořádek a zabráníte i situaci, při níž by se v důsledku chyby nějakého programu přepsala část disku a vy byste tak přišla o cenná data.

Tvorba www stránek