Cesta: Poradna / Hardware / Pevné disky / Pevný disk nefunguje v některých USB portech


Na PC mám šest USB portů, z toho dva vpředu. Jestliže připojím USB flash disk (512 MB) k předním USB portům, PC pracuje bez problémů. Ale když zapojím externí pevný disk (250 GB), PC jej vůbec nenajde. USB porty v zadní části PC však pracují  bezproblémově.

Externí pevné disky napájené přes USB by se neměly připojovat přes USB porty na přední stěně počítače. Tyto přídavné porty jsou totiž připojeny příliš tenkými vodiči a na většině počítačů nedokáží pevnému disku dodávat potřebný proud. Je třeba si uvědomit, že na rozdíl od USB flash disků, čteček paměťových karet a podobných zařízení obsahuje pevný disk mechanické části, které rotují, a na to spotřebovává (např. v porovnání s USB flash diskem) hodně proudu. Chování, které popisujete, je tedy zcela v pořádku, dokonce bych řekl, že jde o lepší z možných variant. Bezproblémový chod pevného disku napájeného z předních USB portů je spíše výjimkou, a když už se podaří zprovoznit jej, obvykle pracuje chybně a postupně se ničí.

Externí pevný disk napájený přes USB tedy připojujte vždy k USB konektorům na zadní stěně počítače – ty jsou připojené přímo k základní desce a zvládají napájení disků přes USB. Pokud jsou tyto porty těžko dostupné, kupte si nový propojovací kabel. Tento kabel nechte nastálo připojený k jednomu zadnímu USB portu a položený třeba na vrchu počítačové skříně a disk připojujte přímo k němu (odpojujte tedy původní kabel). Tento kabel může být delší než kabel dodaný s diskem, ale na druhou stranu by měl být co nejkratší – rozhodně nesmí být delší než jeden metr!

Pro ostatní čtenáře dodám, že tyto rady se týkají pouze těch externích pevných disků, které jsou napájeny z rozhraní USB (jde o menší 1,6“ a 2,5“ disky). Velké, 3,5“ disky mají vlastní napájecí adaptér, a tak ty by měly pracovat bez problémů i na předních USB konektorech.

Tvorba www stránek