Cesta: Poradna / Hardware / Ovladače (drivery) / Jak získat ovladač hardwaru?


V redakční schránce se velmi často opakuje dotaz, kde lze získat ovladač pro nějaký hardware.

Pokud uživatel potřebuje nějaký konkrétní program nebo ovladač, je nejlepší nalézt pomocí internetového vyhledávače. Jak z našich stránek asi víte, nejlepší ve svém oboru je server Google.com. Takže ho doporučíme i nyní.

Otevřete hlavní stránku (lze využít i české rozhraní na adrese www.google.cz) a do vyhledávacího pole zadejte přesné jméno programu (nebo přesný název hardwaru), pro který chcete ovladač stáhnout. Za tento název dopište ještě slovo download. Tím zajistíte, že vyhledávač bude přednostně zobrazovat stránky, na nichž je požadovaný software nabízen ke stažení, a nikoliv pouze popisován, recenzován apod.

Pozor! U programů nezadávejte čísla verzí. Mnoho serverů totiž uvádí číslování špatně a/ nebo si vyhledávač pamatuje číslo verze starší, i když stránky obsahují již verzi novou. Také není vhodné omezovat vyhledávání pouze na české stránky. Na cizojazyčných se sice obvykle hůře orientuje, ale pravděpodobnost úspěchu je řádově vyšší.

Pokud hledáte k určitému programu českou lokalizaci, je krom slova download vhodné do vyhledávacího pole doplnit ještě slovo čeština. (V tomto případě samozřejmě má smysl omezit vyhledávání pouze na české stránky.) Není však pravda, že na cizojazyčných stránkách byste české překlady nenašli. Často totiž bývají všechny lokalizace daného programu pohromadě. Je tedy vhodné vyzkoušet i hledání v celém internetu a za název softwaru doplnit download czech.

Tvorba www stránek