Cesta: Poradna / Hardware / Ochrana hardwaru / Tichý počítač není dostatečně chlazen


Nechal jsem upravit chlazení, aby počítač tolik nehlučel, neboť nehraji hry, a tedy zátěž počítače není velká. Nyní se mi zdá, že chlazení asi není dostatečné, protože po celodenním používání přestal počítač náhle fungovat. Druhý den se dal normálně zapnout. Program Advanced SystemCare mi dává možnost vidět teplotu pouze na disku, která po čtyřech hodinách běžného provozu stoupne na 48 stupňů Celsia. Nevím, zda je to hodně, nebo to není podstatné – nemám žádné měřítko. Mám nechat chlazení opět zvýšit i za cenu vyšší hlučnosti?

Teplota disku těsně pod 50 stupňů Celsia je sice vyšší (běžná hodnota je cca 30–40 stupňů), ale nepovažoval bych jí za závadnou. Teplota disku však není v tomto případě určující, daleko důležitější je teplota procesoru a teplota grafické karty: Ani jedna z nich by neměla přesáhnout cca 70 stupňů Celsia, u dobře chlazeného počítače by se obojí teplota měla držet pod 50 stupni Celsia.

Jak jste sám vytušil, příčinou popisovaného chování je nejčastěji špatné chlazení počítače, takže opravdu by bylo vhodné chlazení počítače zlepšit. Ale nesouhlasím s tím, že byste za to nutně musel platit vyšší hlučnosti. Spíš bych vám doporučil vyměnit stávající ventilátory a chladiče za kvalitnější výrobky – zvolíte-li dostatečně dimenzované pasivní chladiče, na něž osadíte pomaloběžné ventilátory s velkým průměrem a keramickými ložisky, měl by se problém vyřešit a hlučnost možná ještě klesnout. Pravda, takové řešení vyjde o něco dráž, ale jde vcelku o rozumnou investici.

Tvorba www stránek