Cesta: Poradna / Hardware / Ochrana hardwaru / Po vypnutí PC nejde zvuk


Mám celkem výkonný počítač, starý 18 měsíců. Již dva měsíce se mi projevuje vada: PC vypnu, ale při opětovném zapnutí nejde zvuk. Musím počítač vytáhnout ze sítě, znovu jej zapojit a teprve pak zvuk jde. Reklamoval jsem to a výsledek byl ten, že mi půjčili přepěťovou ochranu, která má prý držet konstantní napětí v kondenzátorech (nebo tak nějak). A pokud by to bylo v pořádku, doporučili mi tuto ochranu koupit za 2 000 Kč. Přepěťovou ochranu mám připojenou již pět dní, ale výsledek je nulový. O jakou závadu se tedy může jednat? 2 000 Kč je pro mě hodně peněz a stejně mi to nepomáhá. V prodejně mi řekli, že tuto ochranu si musím koupit za své, záruka se na základní desku nevztahuje.

Osobně si myslím, že v tomto ohledu se prodejce dosti mýlí. Není mi vůbec jasné, jak by vám mohla v této situaci pomoci přepěťová ochrana. Už jen proto, že přepěťová ochrana zadrží náhlé vysoké napětí, ale rozhodně nevyrovnává kolísání napětí v síti – to by mohla dokázat jedině UPS (tedy záložní zdroj). Leda by si prodejce pletl pojmy a ono doporučení se týkalo UPS. Koneckonců cena cca 2 000 Kč by za levný UPS vcelku odpovídala.

I tak se ale domnívám, že tento problém by ani UPS nevyřešila. Teoreticky by mohlo jít o závadu softwarovou (zkoušel jste přeinstalovat ovladače zvukové karty?), ale spíše půjde o závadu na zdroji napájení nebo na zvukové kartě (nebo na základní desce, je-li zvuková karta integrována). Ať tak či onak, když je váš počítač mladší než dva roky, máte nárok na bezplatnou opravu tohoto problému, neboť na počítač i na všechny jeho komponenty se vztahuje zákonná minimální záruční doba, platná po dobu dvou let. Doporučil bych vám tedy nedat se prodejcem odbýt a trvat na opravení problému v rámci záruky (tj. bezplatně).

Snadným řešením problému by možná bylo i zakoupit další zvukovou kartu (cena začíná na 200 Kč), ale pokud je vadná základní deska nebo napájecí zdroj, projevil by se problém dříve či později znovu, možná i někde jinde. Dokud je tedy počítač v záruce – a po 18 měsících stále ještě musí být –, uplatnil bych na vašem místě nejprve svá zákaznická práva.

Tvorba www stránek