Cesta: Poradna / Hardware / Ochrana hardwaru


Tichý počítač není dostatečně chlazen

Nechal jsem upravit chlazení, aby počítač tolik nehlučel, neboť nehraji hry, a tedy zátěž počítače není velká. Nyní se mi zdá, že chlazení asi není dostatečné, protože po celodenním používání přestal počítač náhle fungovat. Druhý den se dal normálně zapnout. Program Advanced SystemCare mi dává možnost vidět teplotu pouze na disku, která po čtyřech hodinách běžného provozu stoupne na 48 stupňů Celsia. Nevím, zda je to hodně, nebo to není podstatné – nemám žádné měřítko. Mám nechat chlazení opět zvýšit i za cenu vyšší hlučnosti?

Po vypnutí PC nejde zvuk

Mám celkem výkonný počítač, starý 18 měsíců. Již dva měsíce se mi projevuje vada: PC vypnu, ale při opětovném zapnutí nejde zvuk. Musím počítač vytáhnout ze sítě, znovu jej zapojit a teprve pak zvuk jde. Reklamoval jsem to a výsledek byl ten, že mi půjčili přepěťovou ochranu, která má prý držet konstantní napětí v kondenzátorech (nebo tak nějak). A pokud by to bylo v pořádku, doporučili mi tuto ochranu koupit za 2 000 Kč. Přepěťovou ochranu mám připojenou již pět dní, ale výsledek je nulový. O jakou závadu se tedy může jednat? 2 000 Kč je pro mě hodně peněz a stejně mi to nepomáhá. V prodejně mi řekli, že tuto ochranu si musím koupit za své, záruka se na základní desku nevztahuje.

Co znamená teplota „AUX“?

Když na svém počítači nechám pomocí programu DVD Shrink převádět video, stoupá teplota na senzoru „AUX“ (měřeno programem Everest Home Edition) z počátečních cca 70 stupňů Celsia až ke stovce. Když DVD Shink vypnu, začne zase postupně klesat. Zjevně tedy v mém počítači něco nechladí tak, jak by mělo. A co je to teplota „AUX“?

Ochrání přepěťová ochrana před bleskem?

Ochrání přepěťová ochrana počítač před úderem blesku? Někdo říká, že ano, někdo, že ne.

Má smysl přepěťová ochrana antény?

Má smysl přepěťová ochrana s ochranou televizní antény nebo telefonního vedení? Nestačí jen chráněné zásuvky?

Mám počítač odpojovat od elektřiny?

Počítačovou sestavu mám zapojenou přes prodlužovací kabel s vypínačem. Když vypnu počítač, vypnu i prodlužovací kabel – tedy všechno odpojím od zdroje elektrického proudu. Kamarád tvrdí, že je to blbost. Jaký na to máte názor?

UPS pro domácnosti

Měl bych pár dotazů/podnětů ohledně záložních zdrojů. Prodejce mi doporučil zdroj APC 800 VA za cca 5 000 Kč, což je celkem hodně a při větším počtu počítačů v domácnosti neúnosné. Na obalu jsem zjistil, že pro standardní PC a LCD monitor je doba provozu cca 45 minut, což je zbytečně dlouho na to, abych PC při výpadku proudu jen v klidu vypnul. Možná by čtenáře zajímalo, jak „velký“ zdroj si pořídit. Dále – na faktuře je text, že běžná životnost akumulátoru je cca 6 měsíců, což je podle mě dost málo. Myslíte si, že potom bude kapacita nulová, nebo bude stačit (třeba za rok) na provoz cca 5 až 10 minut? Dá se zjistit kapacita akumulátoru nějakým programem? Je z hlediska provozu a životnosti lepší nechat záložní zdroj pořád v síti, nebo jej třeba občas vypnout?

Jak zjistím teplotu uvnitř počítače?

Chci vědět, zda se mi počítač nepřehřívá. Existuje nějaký nástroj, který mi umožní zjistit teploty uvnitř počítače?

Má být přepěťová ochrana i na modemu?

Všechny kabely vedoucí do počítače (i do tiskárny atd.) mám zapojené do zásuvek s přepěťovou ochranou. Nedávno jsem si pořídila internet ADSL. Ethernetový kabel vedoucí z modemu je propojený přímo se síťovou kartou. Hrozí poškození počítače napěťovou špičkou, když je PC vypnutý, avšak modem je napájený elektrickou zásuvkou a přes splitter je spojený s telefonní zásuvkou?

Přehřívající se modem

Objednal jsem si připojení k internetu prostřednictvím ADSL. Dostal jsem k tomu modem, ten se však vždy po krátké době zahřeje na poměrně vysokou teplotu. Bojím se, abych kvůli němu nevyhořel, tak modem vždy na noc vypínám. A nevím, jestli se modem přehřátím neničí. Poraďte mi prosím, co mám dělat.

Tvorba www stránek