Cesta: Poradna / Hardware / Ostatní / Proč se občas nepodaří médium vypálit?


Čas od času se mi nepovede vypálit CD/DVD korektně. Buď vypalovací program oznámí, že nemohl zápis dokončit, nebo vypálení proběhne zdánlivě v pořádku, ale CD/DVD je špatně čitelné. Je vadná mechanika?

Nemusí. U levných médií poměrně často narazíte v balení na nějaký „zmetek“ a  vypalování i prostřednictvím sebelepší mechaniky se pak prostě nezdaří. Pokud CD/DVD používáte k zálohování, rozhodně se vyplatí připlatit si za dražší, resp. kvalitnější značku médií.

Problémy s vypalováním také mohou souviset s příliš vysokou rychlostí vypalování. Výrobce použitých médií sice může tvrdit, že tato rychlost je podporována, ovšem hlavně u levných nosičů při vyšší rychlosti vypalování se pravděpodobnost chybného zápisu prudce zvyšuje. Takové zažité pravidlo je, že čím nižší je rychlost vypalování, tím je celý proces spolehlivější.

Pokud jste až do výskytu prvních problémů na vaše oblíbená média vypalovali bez obtíží, je dost možné, že mechanika už má nejlepší časy za sebou. Životnost často používaných vypalovaček není nijak závratná. Obecně u těch lepších modelů bývá kolem dvou let. Levnější nebo méně povedené modely mají mnohdy už po pár měsících první problémy např. se čtením. Někdy pomůže čisticí médium, které koupíte i v běžné elektroprodejně.

Tvorba www stránek