Cesta: Poradna / Hardware / Ostatní / Lepší zvuk se zesilovačem?


Setkal jsem se s tvrzením, že by se měl DVD přehrávač (rekordér) připojit do zesilovače, aby měly přehrávané filmy lepší zvuk. Je to pravda? Co je to vlastně ten zesilovač za zařízení?

Laicky řečeno je zesilovač zařízení, které zesiluje zvukový výkon a dále jej přenáší do reproduktorů. V dnešní době spíš narazíte na tzv. receiver, což je zesilovač spojený s rádiem. Zesilovače i receivery se dělí podle toho, kolik mají zvukových výstupů. Dříve byly běžné jen dva (tzv. stereo), s rozmachem DVD a BD (Blu-ray disk) s prostorovým zvukem se však objevují systémy 5.1, 6.1 a 7.1, kde první číslo značí možný počet reproduktorů v prostoru a jednička pak subwoofer, hlubokotónový (basový) reproduktor.

Jestli máte jen DVD přehrávač a televizi, zesilovač nepotřebujete. Zesilovač nebo receiver (stojí cca 10 000 Kč) byste potřeboval v případě, že byste se rozhodl využít všech poslechových možností DVD. Ale kromě něj  je nutné počítat i s relativně velkou investicí do reproduktorů. Podle kvality se bavíme o cenách cca od 10 000 Kč až po desítky (i stovky) tisíc Kč. Inspirovat se můžete například u českého výrobce kvalitních reproduktorů.

Pro běžné spotřební zákazníky, kteří si chtějí vychutnat prostorový zvuk za rozumnou cenu, je vhodnější zakoupit tzv. domácí kino. To je sestava, která obsahuje DVD přehrávač, nejčastěji s rádiem, dále zesilovač, pět prostorových reproduktorů a subwoofer. Ceny těchto kompletů začínají na 2 000 Kč, lepší se dají sehnat za 5 000 Kč a za cenu kolem 10 000 Kč už zakoupíte velmi slušné sestavy. Samozřejmě záleží na tom, jestli sestavu chcete používat i na přehrávání hudby, nebo jen na přehrávání filmů. (K přehrávání filmů stačí levnější sestavy.) A také záleží na prostoru. Pokud chcete sestavu provozovat ve velké místnosti, pak je potřeba koupit model s adekvátním výkonem. Případně můžete navštívit nějakou specializovanou elektroprodejnu (ne hypermarket), kde obvykle mají i hi-fi místnost, v níž vám mohou prakticky ukázat výhody prostorového zvuku.

Tvorba www stránek