Cesta: Poradna / Hardware / Domácí síťě / Propojení počítačů s různými operačními systémy


Četl jsem pozorně články o stavbě domácí počítačové sítě. Nicméně nenašel jsem tam nic o případech, jako je ten můj. Zakoupil jsem si notebook, který má operační systém Windows Vista Home Premium. Můj stolní počítač má však operační systém Windows XP Professional (SP3). Mohu propojit notebook s počítačem do domácí sítě tak, aby společně sdílely připojení k internetu, tiskárnu a soubory a aby se případně daly hrát nějaké hry? Jde to vůbec, pokud jsou oba operační systémy takto rozdílné?

Vycházíte z poněkud mylné představy, že propojit lze pouze dva počítače se stejným operačním systémem. Nic takového jsme však v žádném z článků netvrdili – požadavky končily u volné zdířky síťové karty, kabelu a případně u routeru, pokud jste se nechtěl spokojit s méně šikovným přímým propojením. Pokud tedy splňují vaše počítače uváděné nároky, můžete je klidně podle našeho popisu propojit bez ohledu na jejich operační systémy. Rozdíl bude pouze v tom, že ve Windows Vista vypadají konfigurační dialogy trochu jinak než ve Windows XP.

Se sdílením připojení k internetu by žádný problém být neměl. Komplikace mohou nastat pouze ve chvíli, kdy chcete mít na jednom počítači přístupnou tiskárnu, která je připojena k počítači jinému (je-li připojena do sítě například pomocí popisovaného tiskového serveru, potíž nenastane) nebo chcete na jednom počítači přistupovat k datům na pevném disku počítače jiného (práce se síťovými disky je opět bezproblémová). U sdílení dat a tiskáren totiž skutečně může (nemusí) docházet ke konfliktům mezi jednotlivými operačními systémy.

Pokud jde o hraní her v místní síti, tak popisované propojení počítačů by vám také mělo bohatě stačit. Technicky máte s domácí sítí k dispozici vše, co potřebujete. I když pravda je, že některé hry mají síťové nastavení udělané velmi nešikovně a pak to může být problém. Ale zde už jsou rozdíly případ od případu a nelze problematiku popsat obecně.

Tvorba www stránek