Cesta: Poradna / Grafika a fotografie / Vytvoření knihy fotografií v PDF


Chtěl bych připravit  knížku fotografií s jejich názvy k případnému publikování. Existuje nějaký program, který by byl dostupný pro obyčejného, nepříliš majetného pracujícího člověka a který by umožňoval takovou publikaci sestavit, třeba ve formátu PDF?

Nechodil bych „příliš daleko“: k sestavení něčeho podobného velmi dobře poslouží program pro tvorbu prezentací – máte-li kancelářský balík MS Office, pak program PowerPoint, pokud MS Office nevlastníte, pak program Impress kancelářského balíku OpenOffice.org.

Pokud jde o převod do formátu PDF, je třeba si uvědomit, že žádný program, který by umožňoval „tvorbu PDF“, neexistuje. PDF je tak trochu výjimečný formát – definuje totiž, jak má dokument vypadat, ale neříká, jak jej vytvořit. PDF dokumenty vznikají tak, že vytvoříte dokument libovolného formátu v libovolném programu a tento dokument pak „vytisknete do PDF“. Stačí si tedy nainstalovat nějakou „PDF tiskárnu“. Osobně preferuji program PDFCreator, který je k dispozici zdarma a je v češtině. Po nainstalování programu PDFCreator stačí vytvořený dokument otevřít v programu, v němž jste jej vytvořil, a v okně vyvolaném pomocí příkazu Soubor/Tisk zvolit jako tiskárnu právě PDFCreator.

Tvorba www stránek