Cesta: Poradna / Grafika a fotografie / Jak je to s degradací obrazu u formátu JPEG?


V PPK jsem si přečetl překvapivou informaci, že u snímku několikrát uloženého ve formátu JPEG se může až hrozivě zvýšit degradace obrazu. Zde si nejsem jistý, jak tomu mám rozumět. Znamená to, že když si snímek uložím do počítače, pak si ho zkopíruji na záložní externí disk a z něho na používané notebooky, kvalita snímku se sníží?

Zde je potřeba správně pochopit termín „Uložení“. Tím totiž myslíme proces, kdy se vezmou obrazová data a podle pravidel formátu JPEG se z nich vytvoří soubor. K tomu dochází jednak při pořízení snímku v digitálním fotoaparátu, jednak při každé úpravě a následném uložení snímku v grafickém editoru. Kupříkladu kdybyste pořídil snímek, posléze mu vylepšil jas a za nějaký čas do něj ještě vložil text, došlo by k trojímu uložení – poprvé v digitálním fotoaparátu a dvakrát v grafickém editoru. Mezitím však můžete snímek libovolně kopírovat/přesouvat mezi různými pevnými i přenosnými disky bez ztráty kvality. Při těchto procesech se totiž na druhém médiu vytvoří kopie snímku 1 : 1 (tedy naprosto shodná), neboť jde o kopírování dat, nikoliv o ukládání obrázku ve formátu JPEG.

Mám-li to osvětlit na nějakém příkladu ze života, je to něco podobného jako list papíru: když z něj uděláte papírovou čepici (~ uložení do formátu JPEG), nenávratně ztratí svoji kvalitu. Když pak tuto čepici rozložíte a postavíte z ní třeba loďku (~ další uložení), kvalita papíru se opět nepatrně zhorší. Pokud si ale ponecháte papírovou čepici, můžete ji bez ztráty kvality libovolně přesunout ze stolu (~ pevný disk) na skříň (~ externí disk) nebo ji třeba odnést kolegovi do práce (~ poslání fotografie e-mailem). A i když se podíváte na obraz loďky v zrcadle (~ zkopírování fotografie na stejný disk), bude papír stále ve stejné kvalitě.

Tvorba www stránek