Cesta: Poradna / Grafika a fotografie / Deformované fotografie na širokoúhlém monitoru


Vlastním širokoúhlý LCD monitor. Když si na něm prohlížím digitální fotografie, jsou roztaženy — deformovány. Stejně tak když si nastavím fotografii jako pozadí plochy. Jak mám dosáhnout toho, aby se fotografie nedeformovaly?

Při prohlížení obrázků je přizpůsobení jejich rozměrů záležitostí programu, v kterém tento obrázek prohlížíte. Je tedy třeba nastavit program, aby zachovával proporce obrázků a neroztahoval je na celou plochu monitoru. Pokud byste toto nastavení nemohl ve svém prohlížeči obrázků najít, zkuste jiný prohlížeč —  osobně preferuji velice jednoduchý prohlížeč IrfanView, který je standardně nastaven tak, že obrázky nedeformuje. (Celoobrazovkový režim spustíte klávesou Enter nebo dvojitým kliknutím na obrázek. Další obrázek zobrazíte klávesou Mezerník a celoobrazovkový režim zrušíte klávesou Esc.)

Co se týče tapety na plochu, obrázek je třeba nejprve upravit. Zjistěte si rozlišení svého monitoru (kliknutí pravým tlačítkem na plochu, příkaz Vlastnosti, karta Nastavení) a v grafickém editoru zmenšete obrázek tak, aby jeho kratší hrana měla stejný rozměr jako kratší hrana obrazovky. Obrázek pak uložte (pod novým jménem) a nastavte jej jako tapetu, ovšem s pozicí Na střed (roletové menu v pravé části okna Zobrazení — vlastnosti / Plocha). Pokud nechcete, aby na širokoúhlém monitoru zůstaly po stranách tapety prázdné pruhy, je třeba udělat ze snímku výřez se stejným (velmi podobným) poměrem stran, jaký má váš monitor. Pak stačí tapetu normálně nastavit (Pozice Roztáhnout).

Tvorba www stránek