Cesta: Poradna / Ostatní / Zkratky a pojmy / Jak zjistit význam zkratky?


Při svém pátrání v různých časopisech o PC (a nejen o nich) jsem narazil na zkratky: SP, HSP, HQ, LP, EP. Při hledání významu jsem si vzal na pomoc „Velký počítačový slovník" od autora Nádběly, ale našel jsem jen část. Mohli byste mi stručně říci, čeho se dané zkratky týkají?

Velmi rád bych na dotaz odpověděl, ale je zde jeden problém. Pokud uvádíte nějakou zkratku, je třeba uvést oblast, které se zkratka týká. A ve výpočetní technice platí toto pravidlo ještě více než kde jinde. Například zkratka „HQ“ může znamenat „hazard quotient“, česky bychom řekli „chybovost“, nebo „high quality“, tedy „vysokou kvalitu“, ale nejčastěji se tato zkratka používá pro výraz „headquarters“, tedy pro „sídlo (vedení) firmy“. I když jsem vyjmenoval tři různé možnosti, je dost veliká pravděpodobnost, že jsem se do významu, v kterém jste zkratku viděl, netrefil.

Upozorňuji na možnost nabízenou serverem Google. Pokud do vyhledávacího pole zadáte nějakou zkratku (a nemusí jít jen o zkratku) a před ní řetězec define:, Google nalezne vysvětlení tohoto pojmu. Tato vysvětlení jsou sice obvykle v angličtině, ale prostý přepis významu zkratky mnohdy hodně napoví i neangličtináři.

Tvorba www stránek