Cesta: Poradna / Ostatní / Jak je to s kvalitou signálu digitální televize?


Mám nainstalován set-top box, ale v obraze se objevují různé kostičky, nebo se zcela rozpadá. Co s tím? Nemá být digitální příjem kvalitnější?

Kvalitnější je obraz, což však neznamená, že není nutný kvalitní signál. Pokud je signál kvalitní, obraz je jako fotografie a rozdíl oproti analogovému vysílání je znatelný; ale pokud není signál kvalitní, může se stát, že se obraz rozpadá do malých kostiček (tzv. kostičkuje).

Jaké je řešení? Pokud mají stejný problém i vaši sousedé se svou anténou, je příčinou těchto neduhů pravděpodobně vysílač – s tím však vy nic neuděláte. Budete muset počkat na další úpravy vysílače nebo na spuštění tzv. dokrývačů, které digitální signál zpřístupní i v oblastech, kde je příjem z vysílače zhoršený, či dokonce nemožný (např. kvůli terénu).

Problém ale může být také ve vaší anténě nebo v nekvalitních kabelech. Jejich výměnu obstará specializovaná firma. Stačí nějakou – například prostřednictvím serveru Firmy.cz – najít ve vašem okolí. Služby samozřejmě nejsou zadarmo, ale zase si ušetříte starosti s výběrem antény a s její montáží svépomocí.

Další příčinou kostičkování může být nekvalitní set-top box. Příliš levné modely jsou tím pověstné. Proto se na set-top boxu nevyplatí šetřit.

Tvorba www stránek