Cesta: Poradna / Ostatní / „Čtverečkování“ obrazu – co s ním?


Zakoupila jsem si DVB-T přijímač a časem jsem zjistila, že obraz někdy „čtverečkuje“ – tedy že se v určitých časových intervalech rozkládá na malé čtverečky. Není to celý den, ale jen občas. Nevím, čím by to mohlo být. Mohli byste mi poradit?

Při příjmu vysílání DVB-T se obraz se rozpadává, pokud je k dispozici jen málo kvalitní signál. Používáte-li venkovní anténu, měla by pomoci změna nasměrování k vysílači signálu DVB-T. Používáte-li pokojovou anténu, pak se nejprve ujistěte, zda máte zapojeno její napájení (to může být realizováno z elektrické zásuvky nebo ze set-top boxu). Je-li tomu tak, pak opět může pomoci nalezení lepší pozice antény, případně zakoupení kvalitnější pokojové antény.

Mám nainstalován set-top box, ale v obraze se objevují různé kostičky, nebo se zcela rozpadá. Co s tím? Nemá být digitální příjem kvalitnější?

Kvalitnější je obraz, což však neznamená, že není nutný kvalitní signál. Pokud je signál kvalitní, obraz je jako fotografie a rozdíl oproti analogovému vysílání je znatelný; ale pokud není signál kvalitní, může se stát, že se obraz rozpadá do malých kostiček (tzv. kostičkuje).

Jaké je řešení? Pokud mají stejný problém i vaši sousedé se svou anténou, je příčinou těchto neduhů pravděpodobně vysílač – s tím však vy nic neuděláte. Budete muset počkat na další úpravy vysílače nebo na spuštění tzv. dokrývačů, které digitální signál zpřístupní i v oblastech, kde je příjem z vysílače zhoršený, či dokonce nemožný (např. kvůli terénu).

Problém ale může být také ve vaší anténě nebo v nekvalitních kabelech. Jejich výměnu obstará specializovaná firma. Stačí nějakou – například prostřednictvím serveru Firmy.cz – najít ve vašem okolí. Služby samozřejmě nejsou zadarmo, ale zase si ušetříte starosti s výběrem antény a s její montáží svépomocí.

Další příčinou kostičkování může být nekvalitní set-top box. Příliš levné modely jsou tím pověstné. Proto se na set-top boxu nevyplatí šetřit. 

Tvorba www stránek