Cesta: Poradna / E-mailová etiketa: Mám odpovídat na odpověď?


V PPK jsem četl o etiketě e-mailové korespondence. Rád bych připojil ještě jeden dotaz, který mně poslední dobou vrtá v hlavě: Uvažujme dvě neznámé osoby. První se slušně zeptá na nějakou informaci, druhá obratem odpoví a nyní nastává ta situace: Má první osoba ještě poslat zprávu ve stylu „děkuji za informace“, nebo se to považuje za nevyžádanou poštu? Pro objasnění konkrétní příklad: Posílám vám tento dotaz, vy mi (doufám) odpovíte a otázka je, jestli mám na základě vaší odpověď ještě jednou odpovědět.

Poděkováním za odpověď/reakci se rozhodně proti ničemu neprohřešujete, právě naopak. Vždyť už i malé děti učíme, aby za vše děkovaly, neboť to patří k dobrým mravům. V elektronické komunikaci tomu není jinak. Koneckonců v článku jste si jistě všiml, že kolega, který ho psal, často přirovnával zásady netikety k běžným zásadám slušného chování. Navíc v elektronické korespondenci má takové poděkování ještě jednu skvělou schopnost – odesílatel se dozví, že jste jeho reakci skutečně obdržel. E-maily se mohou zatoulat, takže pro odpovídajícího je dobré, když má jistotu, že zpráva doputovala, kam měla.

Nesnažím se rozhodně naznačit, že když na odpověď nezareagujete poděkováním, nějak se prohřešujete proti dobrým mravům. Ale pokud se ptáte, zda děkovat, či ne, pak jednoznačně říkám ano. Kromě výše uvedeného tak zvýšíte i svou šanci na dobrou a rychlou odpověď někdy příště: Dotazovaného poděkování jistě potěší a bude tak mít větší motivaci (rychle a dobře) odpovědět i příště.
  • .
  • .

Tvorba www stránek