Cesta: Poradna / Co s modrou obrazovkou?


Během práce na počítači se mi objevila modrá obrazovka s nějakým textem v angličtině – pravděpodobně s chybovým hlášením. Pomohl jen restart počítače. Mohli byste mi říct, proč se mi to stalo a jak mám tuto situaci případně řešit?

Pokud se tato modrá obrazovka (slangově se často nazývá „modrá smrt“) zobrazila poprvé, či se zobrazuje jednou za velmi dlouhou dobu, nijak se neznepokojujte. I ten nejlépe fungující počítač se bohužel sem tam dostane do situace, kdy prostě (lidově řečeno) „spadne“. Příčin může být mnoho a obvykle jde o souhru mnoha různých okolností – drobných chyb v hardwaru, softwaru, komunikaci v síti a podobně. Stručně bychom mohli říci, že počítač je příliš složité zařízení na to, aby se „občas někde něco“ nepokazilo. Nutno podotknout, že takovéto výjimečné výpadky nemají žádný následek – počítač prostě jen restartem vrátíte do „bodu nula“ a šance, že se odehraje znovu stejná shoda náhod, je téměř nulová. Maximálně přijdete o nějaká rozpracovaná data, což je přesně jeden z důvodů, proč neustále radíme každou neukončenou práci ukládat.

Pokud podobný chybový stav nastává častěji, je samozřejmě vhodné situaci řešit. Základem je „uklidit“ – odinstalovat nepotřebné programy, odstranit zbytečně spouštěné aplikace a udělat pořádek v registru (viz návod Zrychlete start svého PC). Dále je více než vhodné nainstalovat všechny aktualizace operačního systému a také aktualizovat všechny ovladače hardwaru (tzv. drivery – jejich nové verze stáhnete ze stránek výrobce). Pokud problémy pokračují, je vhodné odinstalovat naposledy nainstalované programy, respektive odebrat naposledy přidaný hardware. Pokud toto odstranění pomůže, je závada v onom softwaru/hardwaru. A nepomůže-li ani tento krok, doporučuji obrátit se na nějakého zkušenějšího uživatele, či přímo na odborný servis. Další řešení už vyžaduje trochu zkušeností (a štěstí) a zřejmě budou nezbytné složitější úkony, jako je přeinstalace operačního systému.

Tvorba www stránek