Cesta: Poradna / CD, DVD a BD / Životnost / Mám zálohovat na DVD+R nebo DVD-R?


Dost často zálohuji filmy a fotky na DVD nebo CD. Slyšel jsem, že je údajně rozdíl v kvalitě médií mezi DVD+R/CD+R a DVD-R/CD-R. Verze +R je prý kvalitnější a data se na ní uchovávají déle. Je to pravda?

Technologie DVD+R/RW je skutečně o něco novější, technicky dokonalejší a  ve všech testech, které jsem měl možnost vidět, obstála tato média o něco lépe než „minusová“ varianta DVD-R/RW. Nutno ovšem dodat, že chcete-li mít jistotu, že uložená data zůstanou spolehlivě uchována, je třeba především koupit kvalitní značková média (např. od společnosti Verbatim) – ideálně dražší média určená k zálohování – a po vypálení je skladovat přesně podle doporučení výrobce. Zejména tedy bez přístupu vlhkosti, tepla a (přímého slunečního) světla. Při dodržení těchto pravidel vám zcela jistě dlouho vydrží i „minusová“ média. Chcete-li však mít ještě o chloupek větší jistotu, volte média „plusová“, ideálně média DVD+RW (tedy média přepisovatelná, třebaže na ně chcete ukládat data pouze jednou).

Jen pro úplnost bych dodal, že co se médií CD týče, existuje pouze varianta CD-R/RW. A pokud budete volit mezi zálohováním na CD a na DVD, rozhodně vyberte DVD. Nejen kvůli kapacitě, ale i kvůli vyšší kvalitě a odolnosti médií.

Tvorba www stránek