Cesta: Poradna / Bezpečnost / Je bezpečná veřejná Wi-Fi síť?


Můj notebook často hlásí dostupnost veřejné Wi-Fi sítě, přes kterou se lze připojit k internetu. Bezplatné připojení se mi zdá poněkud podezřelé. V čem je háček? Je to bezpečné?

Bezplatné připojení přes Wi-Fi nabízejí třeba některé hotely či restaurace a někdy díky přesahu signálu Wi-Fi je možné připojení i v jejich bezprostřední blízkosti. Často lze narazit i na soukromou Wi-Fi síť některého obyčejného uživatele, jenž má doma špatně zabezpečenou bezdrátovou síť, která nechtěně umožňuje sdílet jeho internetové připojení i lidem pohybujícím se v okolí. Ze zahraničí jsou známy případy, kdy uživatelé zneužívající takovou špatně zabezpečenou Wi-Fi síť měli opletačky s policií, ale u nás není takový případ znám.

Každopádně vždy je otázkou „morálnost“ takového využívání (zneužívání) a hlavně bezpečnost. Proto využívejte jen ty volně přístupné sítě, o kterých určitě víte, že jsou úmyslně nabízeny pro bezplatné připojení k internetu, a vždy si dávejte pozor na to, co na internetu děláte. Běžné surfování na internetu určitě není z tohoto hlediska nebezpečné, ale přístup k důvěrným e-mailům nebo internetovému bankovnictví už může představovat velmi vysoké riziko, zvláště pokud komunikace není šifrována.

Tvorba www stránek