Cesta: Poradna / Bezpečnost / Hesla / Je zádávání hesel na cizích počítačích nebezpečné?


Doslechl jsem se, že když zadávám heslo na cizím počítači, je možné, že se v něm heslo uloží a kdokoli se pak bude moci přihlásit místo mě. Je to pravda? A pokud ano, jak se tomu bránit?

Ano, ukládání hesel je možné. Nejčastěji se s tím setkáte u programů pro práci s internetem, zejména u internetových prohlížečů. Tato funkce vychází z předpokladu, že počítač používá většinou pouze jeden člověk a že se navíc do systému identifikuje jménem a heslem. Proto se autoři aplikací snaží uživatelům ulehčit práci  – zařizují, aby  si programy hesla pro používání internetových služeb pamatovaly a zadávaly je automaticky. Uživatel pak má celý proces ukrácen a zjednodušen.

Pokud nechcete, aby program hesla ukládal, musíte v jeho nastavení tuto možnost deaktivovat (obvykle ji najdete v menu Nástroje/Možnosti/Zabezpečení). Mnohé programy jsou i natolik slušné, že se před uložením hesla ptají. V tom případě stačí tento dotaz zamítnout. Ale na to se nespoléhejte, raději se v nastavení vždy přesvědčte, zda aplikace hesla ukládá, či nikoliv.

U veřejně přístupných počítačů (např. v internetové kavárně) je vhodné všechna uložená data při odchodu vymazat. Ideální je, když na takovém počítači používáte prohlížeč Firefox, neboť ten lze pomocí příkazu Nástroje / Vymazat důvěrná data velmi snadno vyčistit. Ještě lépe uděláte, když na takovém počítači budete používat své vlastní přenosné (portable) programy, které si přinesete nainstalované na USB flash disku (externím pevném disku, paměťové kartě atd.). Doporučit můžete například prohlížeč Firefox Portable nebo prohlížeč Opera@USB.

Na cizích počítačích však může čekat další nebezpečí, a to v podobě takzvaných keyloggerů. To jsou zákeřné programy, které běží skrytě a zaznamenávají všechny stisky kláves, které uživatel provedl. Z takového záznamu pak lze samozřejmě (s trochu námahy) zjistit i zadávaná hesla. Proti keyloggerům se lze bránit poněkud hůře, nicméně stejně jako v případě virů a jiných škodlivých programů by měly pomoct bezpečnostní balíky. Pokud na počítači není žádný takový nainstalován, můžete využít on-line skener od společnosti Eset: www.eset.cz/online-skener.

Tvorba www stránek