Cesta: Novinky / Zdařilá evoluce


Asustor AS1002T v2: Zdařilá evoluce

Na poli domácích NAS serverů s šachtami pro dva disky je tuhá konkurence, z čehož jednoznačně těží zákazník. NAS server Asustor AS1002T v2 toho budiž jasným důkazem. Za rozumnou cenu získáte zařízení, které nabízí všechny potřebné funkce: od různých možností sdílení a přenosu dat (včetně multimédií) přes diagnostické nástroje až po bezpečnostní funkce. Vše je již integrováno v česky komunikujícím operačním systému, ale schopnosti zařízení můžete rozšířit doinstalováním aplikací dostupných v on-line tržišti výrobce.
Obsluha tohoto zařízení je velmi snadná. Ovládací rozhraní je zpracováno přehledně a logicky, vše je dobře vysvětleno a k dispozici je i zdařile zpracovaná nápověda.

Konstrukce a výbava

K jinak kvalitně zpracované a zjevně dobře promyšlené konstrukci zařízení máme drobné výhrady. Při (de)montáži disků – osadit lze jen 3,5" modely, s menšími disky se nepočítá – musíte sejmout větší část krytu zařízení a disky vkládat opatrně přesně do konektorů. Není to nic složitého, ale do elegance snadno výměnných disků v rámečcích to má daleko. Na druhou stranu výměna disků v NAS serveru je činnost vcelku raritní.
Poněkud chudší je též konektorová výbava. Dva porty USB 3.0 pro rychlá paměťová zařízení jsou sice dostatečné, ale bylo by vhodné, kdyby je doprovázely alespoň další dva USB porty (třeba i starší verze USB). Takto však nelze deklarovanou podporu pro externí zařízení beze zbytku využít. Pokud však nehodláte k zařízení nic připojovat, jsou dva „záložní" porty USB 3.0 naprosto dostatečné.

Jeden konektor USB 3.0 zepředu, druhý zezadu. Více neočekávejte.

Nenápadnost sama

Velkou pochvalu naopak zaslouží dostatečně dimenzovaný výkon zařízení. Ne že by zařízení bylo znatelně rychlejší než konkurence (třebaže některé hodnoty jsou opravdu nadprůměrné)., ale vysoký výkon se v případě modelu AS1002T v2 projevuje pozitivně zejména v tom, že zařízení je velmi tiché – a to i v případě vysoké zátěže! I při náročnějších úkolech má NAS server dost výkonové rezervy na to, aby se nemusel „žhavit do běla" a následně vytáčet chladicí ventilátor do rychlosti, při níž vydává zvuk startujícího letadla.
Kromě tichosti je třeba ocenit také použití drobných zelených kontrolek, kterých je na přední straně jen minimum. Žádný „cirkus", žádná „jedovatá" modrá – model Asustor AS1002T v2 tak může být velmi zajímavou volbou do malého bytu, v němž je jinak hlučný a svítící NAS server pohromou. Zejména v noci.

Proč koupit

Tiché a nenápadné úložiště nabízí všechny myslitelné funkce dostupné prostřednictvím snadno ovladatelného rozhraní.

Operační systém umožňuje instalaci řady aplikací.

Hodnocení

+

přehledné uživatelské rozhraní v češtině, všechny myslitelné funkce, podpora aplikací, dostatečný výkon, nízký provozní hluk, nenápadné kontrolky, možnost hardwarového šifrování

uchycení disků, jen 3,5" disky, pouze dva porty USB

 

Parametry

Cena s DPH: cca 4 490 Kč (bez disků)
Poskytl: Conquest Entertainment
Web: www.asustor.com
Šachty pro disky: 2
Podporované disky: 3,5" SATA
Procesor: Marvell Armada-385 1,6GHz
Operační paměť: 512 MB
Síťové rozhraní: 1x ethernet (1 Gb/s)
USB porty: 2x USB 3.0
Příkon: cca 15 W (provoz), cca 7 W (spánek)
Lokalizace rozhraní: čeština
Operační systém: ADM 3.2 (možnost instalace aplikací)
Rozměry: cca 165 x 102 x 218 mm
Hmotnost: cca 1 kg
Barva: černošedá