Cesta: Novinky / Vatikán na YouTube


Vatikán na YouTube

Vatikán se zařadil do skupiny významných vůdců, kteří mají svůj vlastní videokanál na portálu YouTube. Na adrese youtube.com/vatican jsou denně k dispozici krátká videa o aktivitách papeže i o dění ve Vatikánu samém. Kanál je k dispozici ve čtyřech jazykových mutacích – v angličtině, španělštině, němčině a italštině. Už nyní se na kanálu můžete podívat například na vánoční poselství a požehnání „Urbi et orbi“, pronesené Benediktem XVI. 1. ledna 2009.

Vatikánský kanál ovšem není zdaleka prvním podobným počinem. Jmenujme alespoň některé další kanály světových vůdců:

  • Anglická královna Alžběta II.: Na adrese youtube.com/theroyalchannel naleznete jeden z nejdynamičtějších kanálů na YouTube vůbec. Velké popularitě se těší zejména množství archivních videí (například první televizní vystoupení královny v roce 1957).
  • Jordánská královna Rania: Bariéru mezi západním a arabským světem pomáhá na adrese youtube.com/queenrania překonávat pohledná manželka současného jordánského krále. Královna má na svém kontě dokonce jeden z nejúspěšnějších videoklipů vůbec – zaznamenala 1,6 milionu zhlédnutí, a také proto získala jako první v historii cenu YouTube Visionary.
  • Britská vláda: Projekt „Zeptejte se premiéra“, který na adrese youtube.com/downingst spustila v květnu 2008 britská vláda, měl takový úspěch, že se stal pravidelnou událostí.
  • Japonský ministerský předseda Faduka: Také japonští představitelé se rozhodli předat svá poselství celému světu. Například premiérův novoroční projev je na adrese youtube.com/ldpchannel k dispozici i v anglické verzi.
  • Evropská unie: Videa vydávaná Evropskou unií jsou na adrese youtube.com/eutube k dispozici v angličtině, francouzštině a němčině.
  • Bílý dům: Nový americký prezident Barack Obama nemohl zůstat pozadu za svými zaoceánskými kolegy, takže při příležitosti jeho inaugurace byl na adrese youtube.com/whitehouse spuštěn oficiální videokanál Bílého domu.